Česko má za středu 3697 případů covidu. Reprodukční číslo kleslo po dvou dnech pod jedna

Ve středu přibylo v Česku 3697 potvrzených případů nemoci covid-19. To je nejméně za pracovní den od konce loňského listopadu a o 3355 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se po dvou dnech vrátilo pod hodnotu jedna. Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích klesl pod hranici 5000, ve středu jich bylo 4888. Méně hospitalizovaných bylo naposledy loni o Vánocích.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:28 15. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkokapacitní očkovací centrum. V pražském O2 Universum je vše připraveno k očkování lidí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku odhaleno víc než 1,59 milionu nakažených. Většina má mírný průběh nemoci. Dosud se přes 1,48 milionu pozitivně testovaných vyléčilo a 28 229 lidí s nákazou zemřelo.

Všechno kolem Sputniku V je supertajné, takové mlžení nepřispívá k důvěře, upozorňuje virolog Černý

Číst článek

I když počet hospitalizovaných v poslední době zvolna klesá a momentálně je hospitalizovaných nejméně od konce prosince, zátěž nemocnic je dál značná. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale stále potřebují nemocniční péči.

Ke čtvrtečnímu ránu bylo volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem, pro pacienty s covidem bylo určeno 2381 z nich. Lůžek s plicní ventilací je pro ně připraveno víc než 500.

Ke čtvrtku se reprodukční číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí, snížilo z 1,07 na zhruba 0,92. Pokud je reprodukční číslo vyšší než jedna, epidemie zrychluje, pod touto hranicí zpomaluje.

Smejkal: Musíme se soustředit na školy. Do konce dubna se bavme pouze o nich a nic neuvolňujme

Číst článek

Krátkodobý nárůst nad jedna podle odborníků způsobil nižší počet testovaných během nedávných velikonočních svátků.

Zdravotníci ve středu podali 60 430 dávek vakcíny proti covidu, před týdnem to bylo zhruba o 15 tisíc méně. Je to třetí nejvyšší počet za jeden den od začátku očkování.

Dosavadní nejvyšší počet dávek za den je 67 508 z minulého čtvrtka 9. dubna, následující den bylo dávek téměř 67 tisíc. Hranice 60 tisíc podaných očkovacích látek byla překonána i toto pondělí, kdy ministerstvo zdravotnictví na webu vykázalo 60 305 dávek.

Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkovat až 100 tisíc lidí denně, váznou ale dodávky vakcín. Celkem lidé v Česku dostali ke středečnímu večeru téměř 2,28 milionu dávek, ukončené očkování má 796 463 obyvatel a aspoň jednu dávku má víc než 1,48 milionu lidí.

Přednostně nyní dostávají vakcínu senioři, někteří chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb a lidé z integrovaného záchranného systému. Od středy se mohou hlásit i lidé starší 65 let. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden odhadoval, že do konce června by mohlo být očkováno 58 procent dospělé populace v Česku.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme