Česko má za úterý 2394 případů, je to druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie

Laboratoře v Česku během úterý potvrdily nákazu novým koronavirem u 2394 lidí, to je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Hospitalizováno je rekordních 581 lidí, z toho 115 ve vážném stavu, to je rovněž nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 12:40 23. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v roušce

Ministerstvo zdravotnictví ve středu zveřejní další opatření, která mají omezit epidemii nemoci covid-19 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet aktuálně nakažených je vyšší než celkový počet vyléčených, podobná situace byla naposledy v dubnu. S nemocí se nyní potýká 26 476 lidí, vyléčených je celkem 26 151 lidí.

Celkem se od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy onemocnění covid-19, nakazilo 53 158 lidí. Zhruba polovina lidí se už vyléčila, zemřelých je 531.

Restaurace a bary budou muset od čtvrtka zavřít už ve 22.00. Podle Prymuly bude opatření platit dva týdny

Číst článek

Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu dva tisíce a ve čtvrtek tři tisíce. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3128 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku přes 28 tisíc potvrzených případů onemocnění covid-19.

Stoupá také počet hospitalizovaných a zemřelých. Na začátku září bylo s nákazou v nemocnicích asi o 400 lidí méně, počet hospitalizovaných se tak více než ztrojnásobil. Zemřelých s onemocněním covid-19 přibyla za září více než stovka na celkových 531 úmrtí.

Text pokračuje pod online reportáží.

Ministerstvo registruje denně jednotky případů úmrtí, výjimkou byly minulý pátek a toto pondělí, kdy podle statistiky s onemocněním covid-19 zemřelo 11, respektive 14 lidí. Pondělní počet zemřelých je druhý nejvyšší počet úmrtí za jediný den od 8. dubna, kdy zemřelo 15 lidí.

Ministerstvo upozorňuje, že denní záznamy se zpětně mohou měnit, protože se průběžně doplňují. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvádí úřad. Za úterý zatím ministerstvo registruje tři úmrtí lidí, kteří byli pozitivně testovaní na covid.

Kvůli zhoršené situaci vláda v pondělí obnovila Ústřední krizový štáb. Jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD řekl, že za hlavní cíle činnosti tohoto orgánu považuje právě ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.

Nárůst počtu nových případů podle ministerstva zdravotnictví souvisí také s velkým objemem testů. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10 tisíc, zatímco minulý týden počet testů v pracovních dnech neklesl pod 17 400 a ve čtvrtek překročil rekordních 23 tisíc. V pondělí laboratoře provedly 18 145 testů, úterní počet zveřejní ministerstvo ve středu vpodvečer.

Švédsko už není ‚propadlíkem‘ v řešení covidu. Pomohla disciplína a střízlivost, říká Čech z Lundu

Číst článek

Nejvýrazněji se nákaza šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 218 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, následuje Praha-východ se zhruba 202 případy, Praha-západ se 184 případy a Uherskohradišťsko a 183 případy. Na Liberecko připadá v posledním týdnu 177 nakažených na 100 tisíc obyvatel a na okres Plzeň-město 164 případů.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu zveřejní další opatření, která mají omezit epidemii nemoci covid-19. Podle úterního vyjádření ministra Romana Prymuly (za ANO) půjde o povinné uzavření restaurací a barů ve 22.00 a také o omezení sportovních akcí.

Zpřísněná opatření mají platit od čtvrtka, a pokud povedou ke snížení klíčových ukazatelů o šíření infekce, budou podle Prymuly po 14 dnech zrušena.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme