Česko má za pondělí 8000 případů koronaviru. Nakažených je nyní přes 105 tisíc lidí

Denní nárůst prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku se vrátil nad 8000, v pondělí přibylo 8076 nakažených. Do statistik od pondělního podvečera přibylo dalších 12 úmrtí, celkem s nemocí covid-19 zemřelo 1513 lidí, na pondělí připadá zatím 46 úmrtí. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 3721 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od začátku března se v zemi nakazilo téměř 182 tisíc lidí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pondělní počet nově nakažených koronavirem je nejvyšším nárůstem v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie. Předchozí pondělí bylo o téměř 3800 případů méně. Nejvíce případů od začátku epidemie přibylo minulý týden v pátek, a to 11 104.

Roušky budou od středy s výjimkami povinné i v ulicích a v autech, oznámil Prymula

Číst článek

Od začátku března se v zemi nakazilo téměř 182 tisíc lidí, z toho asi 75 tisíc se už vyléčilo. Aktuálně nemocných je v Česku přes 105 tisíc lidí, většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. Nyní jich je přes tři a půl krát víc než na konci září.

Počet pacientů s covidem s těžkým průběhem se ztrojnásobil, v neděli vyžadovalo intenzivní péči 589 hospitalizovaných. Údaje za pondělí zveřejní ministerstvo zdravotnictví  v podvečer.

Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nich asi 20 procent bude ve vážném stavu. Doba od diagnózy do vážných příznaků, které hospitalizaci vyžadují, je mezi týdnem a deseti dny.

Do konce října můžeme mít na osm tisíc hospitalizací s covidem, odhaduje Šmehlík z VZP

Číst článek

Zdravotnický systém se tak chystá na nápor, nemocnice v celé zemi omezují neakutní péči, rozšiřují počty speciálních lůžek a doplňují personál o mediky. V pražských Letňanech armáda staví záložní nemocnici.

Celkový počet úmrtí se v říjnu více než zdvojnásobil. Jen v uplynulém týdnu eviduje ministerstvo zdravotnictví 425 úmrtí s covidem, nejvíce pacientů – 71 – zemřelo v pátek, v sobotu i neděli bylo obětí přes šest desítek.

Nejvýrazněji se koronavirus v posledních sedmi dnech šířil na Zlínsku, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 798 nakažených. Následují okresy Plzeň-sever se 725 případy a Prostějov se zhruba 720 případy na 100 tisíc obyvatel za týden. Relativně nejlépe je na tom Chebsko s 204 nově nemocnými na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy v celém Česku zpřísněná protiepidemická opatření. V pondělí vláda rozhodla o dalším rozšíření povinnosti nosit roušky. Od středy bude nutné zakrývat si dýchací cesty i venku v zastavěných oblastech měst a obcí, pokud budou lidé od sebe blíž než dva metry. Roušky budou povinné i v autě, pokud řidič nejede sám nebo se svojí rodinou.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme