Česko má za středu 5515 případů koronaviru. Rizikové skóre kleslo o osm bodů na 62

Rizikové skóre, podle kterého se budou v Česku měnit opatření proti covidu, kleslo ze 70 bodů na 62. Nadále zůstává ve čtvrtém stupni, blíží se třetímu. Ve středu testy prokázaly koronavirus v 5515 případech, proti minulému týdnu je to o 3405 méně. Aktuálně je v Česku 100 970 nakažených. Počet úmrtí s covidem vzrostl ve středu o 66 na 6740, z toho téměř polovina připadá na listopad. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrtý rizikový stupeň značí v protiepidemickém systému (PES) vážný stav. Počet nakažených v populaci je vysoký a riziko dalšího zhoršování situace je významné. Ohraničený je 61 a 75 body.

Proticovidový PES? Podobné systémy mají v zahraničí, Česku pomůže, říká biochemik Trnka

Číst článek

V Česku jsou nyní zavedena opatření odpovídající pátému, nejhoršímu stupni. Ministr zdravotnictví Jan Blatný za ANO minulý týden uvedl, že pokud číslo zůstane do středy pod 75, navrhne vládě zmírnění opatření. To by mohlo platit zřejmě od příštího pondělí.

Posledních sedm dní bylo skóre na 70 bodech. Blatný chce data vyhodnotit ve čtvrtek. České televizi ve středu řekl, že na Vánoce by Česko mohlo být ve třetím stupni.

Od března, kdy se nákaza začala v Česku šířit, byl koronavirus prokázán u 475 284 lidí. Více než tři čtvrtiny z nich se už vyléčily. Počet úmrtí s covidem-19 ve středu stoupl na 6740, z toho 3223 obětí připadá na listopadové dny. Dosud nejvíc lidí s covidem zemřelo 3. listopadu, na kdy připadá 256 obětí.

Vláda nemá pro prodloužení nouzového stavu podporu, řekl Babiš po jednání s prezidentem Zemanem

Číst článek

Počet hospitalizovaných s covidem podle údajů k úternímu večeru klesl o více než 500 na 6322 a bylo jich nejméně od 26. října. Počet pacientů v těžkém stavu poprvé od konce října klesl pod tisíc.

O počtu středečních testů bude ministerstvo informovat ve čtvrtek večer. Ve sváteční úterý provedly laboratoře 17 100 testů, přibližně o 9000 méně než v pondělí. Ve volných dnech se ale testuje méně.

Podíl pozitivních testů vzrostl na 24,8 procenta, v pondělí byl o čtyři procentní body nižší. Sedmidenní průměr, který je jedním z ukazatelů pro výpočet rizikového skóre, je zhruba 24 procent.

Nejhorší situace v Česku zůstává na Havlíčkobrodsku. Hygienici tam za uplynulých sedm dní zaznamenali 675 nakažených na 100 tisíc obyvatel, v sousedním Chrudimsku 533. Naopak relativně nejlépe je na tom Praha, kde bylo za uplynulý týden kolem 150 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel. Na Sokolovsku údaj činí 154.

Košíky kvůli rozestupům či speciální čas pro seniory. Jak kvůli pandemii omezily obchody sousední země?

Číst článek

V Česku platí od října nouzový stav, skončit by měl v pátek. Poslanci budou ve čtvrtek posuzovat další žádost vlády o souhlas s prodloužením o 30 dnů do 20. prosince. Z dosavadních vyjádření představitelů sněmovních stran vyplývá, že dolní komora by mohla podobně jako minule kývnout na kratší dobu. Naposledy souhlasili se 17 dny. Platnost nouzového stavu vyžaduje všech pět pásem rizikového skóre.

Některá opatření proti covidu se změnila už ve středu. Do základních škol se zhruba po měsíční pauze vrátili prvňáci a druháci, po dvou týdnech otevřely také speciální školy. Nová pravidla začala platit třeba i pro obchody.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme