Česko má za úterý 16 642 případů covidu. Je to čtvrtý nejvyšší počet za dobu epidemie

Laboratoře v Česku za úterý odhalily 16 642 nakažených koronavirem, což je čtvrtý nejvyšší počet za dobu epidemie. Dosavadní rekord je z 6. ledna, je zhruba o tisícovku vyšší. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc. Reprodukční číslo čtvrtým dnem klesá. Ke středě se snížilo o další tři setiny na 1,09, je nejnižší za posledních 14 dnů. Hodnota nad jednou ukazuje sílící epidemii. V nemocnicích je přes 8100 lidí, což je rekord.

Tento článek je více než rok starý.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:35 3. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující v MHD v Praze.

Cestující v MHD v Praze. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Růst počtu pacientů s covidem a také nedostatek zdravotnického personálu vede v Česku k situaci, kdy se kapacita intenzivní péče blíží vyčerpání. V některých krajích, jako jsou Plzeňský a Karlovarský, aktuálně nejsou pro pacienty s covidem žádná volná lůžka na ARO a JIP, jinde se kapacita vyčerpání blíží.

‚Vymírají rody.‘ V Karlovarském kraji zemřelo v únoru s covidem víc lidí než dříve za měsíc na všechny nemoci

Číst článek

Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, takže celkové počty obsazených lůžek jsou vyšší. Třeba ze zhruba 4000 lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO v Česku je nyní volných jen 575, tedy asi 14 procent. Pro covidové pacienty je určeno 156 z nich. Pardubický kraj kvůli kritické situaci v nemocnicích vyhlásil v úterý odpoledne stav hromadného postižení osob.

Podíl pozitivních testů na koronavirus v úterý stoupl na 44,6 procenta z pondělních 31,4 procenta. Vyšší byl naposledy na začátku ledna. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc.

Od 1. března loňského roku, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už přibližně 1,27 milionu případů covidu-19. Aktuálně je v zemi nemocných asi 155 tisíc lidí. Od začátku epidemie zemřelo 20 941 lidí s covidem-19. V posledních dnech přibývá denně 170 až 180 úmrtí.

Nejvíce se v současnosti covid-19 šíří na Tachovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 1413 nakažených. Za Tachovskem následuje Kolínsko s 1300 nakaženými v přepočtu.

Od konce loňského prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo od té doby k úternímu večeru přes 700 tisíc dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 246 tisíc lidí.

Reprodukční číslo čtvrtým dnem v řadě klesá. Ke středě se snížilo o další tři setiny na 1,09 a je nejnižší za posledních 14 dnů. Hodnota nad jednou ukazuje sílící epidemii.

Pokles reprodukčního čísla měl tentokrát vliv na snížení skóre protiepidemického systému ze 79 bodů na 76. Nadále to odpovídá nejpřísnějšímu, tedy pátému stupni, od čtvrtého ho ale dělí jen bod.

Indexem se koncem loňska řídila opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota podle ministerstva zdravotnictví není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

Situace v Pardubickém kraji

Pardubický kraj kvůli kritické situaci v nemocnicích vyhlásil v úterý odpoledne stav hromadného postižení osob. Znamená to, že zdravotníci se nemůžou věnovat stejně každému pacientovi – musí stanovit priority ošetřování. Vyhlášen je na neurčito.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně očkovat. Podle ředitele nemocnice se vydával za zdravotníka

Číst článek

„Pokud jde o jiné choroby než covid-19, tak jsou velmi malé počty míst na JIP. Pokud bude náhlá příhoda břišní, mrtvice nebo infarkt, tak tomu kapacity máme, ale i ty se tenčí. Pokud jde o covidové pacienty, tak tam jsme na hraně,“ uvedl pro Radiožurnál hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD).

A ke zdravotní péči v Pardubickém kraji dodal: „Už to nebude v běžném standardu, na který jsme v České republice zvyklí. Situace je velmi složitá. Přirovnal bych to k válečnému zdravotnictví. Pokud máte setrvalý stav velkého počtu pacientů, tak musíte přistupovat k péči jiným způsobem, než když je klidová situace.“

Stav hromadného postižení osob není ale podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála podle předpisů žádným mimořádným stavem, ale popisem situace a chování záchranářů například po hromadných nehodách. Pro nemocnice a pacienty a jejich práva nemá krok představenstva společnosti Nemocnice Pardubického kraje žádný dopad, uvedl.

V Česku je třetím dnem omezen volný pohyb lidí mezi okresy, omezení spolu s dalšími restrikcemi mají platit tři týdny. Firmy nad 250 zaměstnanců musejí ode dneška začít testovat pracovníky.

ako, pkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme