Česko má za neděli 2373 případů koronaviru. Je to nejnižší denní přírůstek od 13. prosince

Testy během neděle odhalily v Česku 2373 nových případů onemocnění covid-19, o 955 méně než před týdnem. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. prosince loňského roku. Nízký byl tuto neděli ale i počet očkovaných. Zdravotníci aplikovali 8077 dávek vakcíny, nejméně za den od začátku března, včetně víkendů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:12 22. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž přichází na očkování, před tím mu ale musí změřit teplotu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od začátku epidemie loni v březnu se novým koronavirem prokazatelně nakazilo téměř 1,5 milionu lidí v Česku, polovina z nich letos. V průměru zatím testy odhalily v každém březnovém dni zhruba 10 800 nových případů covidu. V únoru to bylo zhruba 9000 a v lednu 8200.

Závěr kontrolního úřadu: ministerstva 10 let podceňovala hrozby epidemií, nákupy byly chaotické

Číst článek

Denní počty nových případů ale zhruba od prvního březnového víkendu v mezitýdenním porovnání klesají. Výjimkou byl pouze pátek 12. března, kdy přibylo o téměř 1800 případů více než ve stejný den předchozího týdne.

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 24 810 lidí, z toho 52 procent v letošním roce. Za březen zatím počet úmrtí stoupl o více než 4000, tedy asi o 190 případů za den. Únorový průměr byl 145 úmrtí denně a lednový 154.

Nadále vysokému náporu čelí v souvislosti s koronavirovou epidemií zdravotnická zařízení v Česku. V nemocnicích bylo v neděli 8007 pacientů s covidem, z toho 1910 v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli klesl počet hospitalizací o 758 a počet těžkých případů o 125. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají.

Nemocnice v Česku jsou kvůli epidemii nadále přetížené. K dnešnímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví volných 12 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), z toho pro pacienty s covidem bylo volných zhruba 119 míst.

Léčí nejtěžší případy covidu-19. ,Na umírání si člověk jen tak nezvykne,’ říkají lékaři ze zahlcené JIP v Ústí

Číst článek

Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici přes 860. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Ulevit nemocnicím by mohlo očkování proti onemocnění covid-19, které v Česku začalo 27. prosince. Od té doby dostal alespoň jednu dávku vakcíny téměř milion lidí a obě potřebné dávky má skoro 359 tisíc lidí.

Počátkem března tempo vakcinace zrychlilo, počet dávek podaných tuto neděli byl ale o skoro 5000 nižší než o týden dříve.

Bodové skóre protiepidemického systému (PES), kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, zůstává třetí den v řadě na 68 bodech. To odpovídá čtvrtému z pěti stupňů rizika, ve kterém je Česko už dva týdny. V neděli se ve srovnání se sobotou zlepšily tři ze čtyř sledovaných parametrů, velmi mírné zhoršení statistiky zaznamenaly jen u reprodukčního čísla, které se blíží 0,86.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota není relevantní. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová by tento týden měla představit novou podobu protiepidemického systému.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme