Česko má za sobotu 3955 případů covidu. V nemocnicích bylo nejméně lidí od konce února

Laboratoře v Česku během soboty odhalily 3955 potvrzených případů koronaviru, je to zhruba o 1500 méně než před týdnem. Reprodukční číslo nepatrně stouplo na 0,8. V nemocnicích bylo v sobotu 7337 lidí s covidem, to je nejméně od konce února. Ve vážném stavu bylo 1800 pacientů. Počet úmrtí stoupl na 25 874. Březen, který se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, už má přes pět tisíc obětí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 10:15 28. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující v MHD v Praze.

Cestující v MHD v Praze. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O víkendech pravidelně výrazně klesá počet potvrzených případů covidu, což souvisí s nižším počtem testů. V sobotu bylo provedeno přes 32 tisíc antigenních testů, zatímco ve všední dny jich bývá mezi 100 tisíci a 200 tisíci. Spolehlivějších PCR testů laboratoře zpracovaly přes 12 tisíc, také jich bývá v pracovní dny několikanásobně víc.

Nejvíce se nyní nákaza šíří v okrese Česká Lípa, kde za poslední týden přibylo 781 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Naopak nejméně na Chebsku, které patřilo začátkem roku k nejhůře postiženým regionům v zemi - nyní tam za týden evidují 85 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Jak lidské tělo reaguje na očkování proti koronaviru? Teplota i bolest po vpichu jsou zcela normální

Číst článek

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno víc než 1,5 milionu případů. Z nemoci se zatím vyléčilo přes 1,3 milionu pozitivně testovaných lidí.

Počet úmrtí s prokázanou nákazou se blíží 26 tisícům, z toho tento měsíc zemřelo zatím 5071 lidí s covidem. Březen už překonal v počtu obětí dosud nejhorší loňský listopad, během něhož zemřelo 4974 nakažených.

I když počet hospitalizovaných podle údajů ministerstva klesá, zátěž nemocnic je ve skutečnosti mnohem větší. Statistiky totiž nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči.

Informace o volné kapacitě lůžek a přístrojů na jednotkách intenzivní péče má ministerstvo zveřejnit v pondělí. Zástupci vlády mluví o tom, že k výraznějšímu uvolnění restrikcí musí počet hospitalizovaných s covidem klesnout ke zhruba třem tisícovkám.

Rizikové skóre protiepidemického systému PES stouplo k dnešnímu dni o tři body na 59 ze sta možných. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti, vláda už se ale systémem neřídí.

Nepatrně vzrostlo reprodukční číslo udávající, kolik jeden pozitivně testovaný nakazí dalších lidí, a to z 0,79 na 0,8. Hodnota pod jednou ale značí zpomalování epidemie. Ostatní ukazatele se mírně zlepšily, tedy počet nových případů na 100 tisíc obyvatel, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl pozitivních hospitalizovaných, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici.

Systém PES se má před Velikonocemi dočkat změn, kritériem bude mimo jiné počet nově nemocných na 100 tisíc obyvatel a zřejmě i procento pozitivních testů na covid-19.

Očkování v Česku

Za čtvrt roku od začátku očkování proti nemoci covid-19 dostalo v Česku aspoň první dávku vakcíny 1,121 milionu lidí, tedy zhruba každý desátý obyvatel země. Ukončené očkování mělo k sobotnímu večeru téměř 440 tisíc lidí.

Do konce dubna by měly podle slov ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dostat alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu dva miliony lidí, v červnu to má být zhruba 60 až 70 procent populace. Cílem české vlády je proočkovat asi 70 procent dospělých do konce léta. Pro děti vakcíny zatím nejsou. Vláda čelí kritice opozice, že očkování postupuje pomalu a chaoticky.

Dosud se v Česku očkují především zdravotníci, senioři a učitelé. U svých ambulantních specialistů se už mohou k očkování hlásit také chroničtí pacienti, kterým ještě nebylo 70 let. Očkovat rizikové pacienty mohou také nemocniční pracoviště nebo praktičtí lékaři, kteří si ale stěžují, že k nim směřuje málo vakcíny.

Věřím, že se žáci vrátí do lavic 12. dubna, řekl Plaga v Lánech. Rozhodnutí je na ministerstvu zdravotnictví

Číst článek

Po víkendu se začnou k očkování registrovat zaměstnanci ze superkritické infrastruktury, kterých je asi 9000.

Po Velikonocích se spustí registrace pro lidi nad 65 let a také pro pracovníky terénních sociálních služeb, kteří docházejí za seniory či postiženými domů.

Od konce února se mohou k očkování registrovat také zaměstnanci škol. Tuto možnost využilo podle pátečního vyjádření Blatného více než 174 800 z nich, na termín čeká 74 tisíc. Kódy, které dostali od zaměstnavatelů, musí uplatnit do dnešní půlnoci.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme