Česko má za úterý 8568 případů covidu. Poprvé od začátku února byl úterní nárůst pod 10 tisíc

Laboratoře v Česku zjistily během úterý 8568 potvrzených případů koronaviru. Oproti minulému týdnu je to o 2400 méně. A poprvé od začátku února byl úterní nárůst pod deset tisíc. Epidemie v poslední době ustupuje, české nemocnice jsou ale stále velmi vytížené. Ve středu ráno byla volná necelá čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:19 31. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi mají stále antigenní testy zdarma (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S nákazou covid-19 dosud v zemi zemřelo 26 421 lidí. Zatímco před čtrnácti dny umíralo asi 200 lidí denně, teď už je to o několik desítek méně. V nemocnicích se to začíná projevovat na jejich provozu. V úterý například nemocnice Pardubického kraje odvolaly stav hromadného postižení osob.

Mladí, štíhlí, sportující nekuřáci s infarktem. Lékaři upozorňují na problémy po prodělání koronaviru

Číst článek

Situace se ale zlepšuje i jinde, třeba ve středních Čechách. Nemocnice v Benešově plánuje od dubna obnovit provoz dětského oddělení. Další oddělení začnou znovu fungovat nejdřív po Velikonocích.

Příbramská nemocnice zase ruší celé jedno covidové oddělení a navrací zpět péči o pacienty s očními problémy. Další nemocnice ve středních Čechách ale zatím obnovení neakutních zákroků neplánují.

Problémy nicméně přetrvávají třeba na jihu Čech, kde pacientů s covidem naopak stále přibývá. Podle úterních informací je v krajských zařízeních 99 lidí na plicní ventilaci. Žádné uvolňování režimu tak podle předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzany Roithové zatím nepřipadá v úvahu.

Druhá dávka očkování

Snížit vysokou úmrtnost a zamezit těžkým průběhům nemoci by mělo očkování, které začalo 27. prosince. Zdravotníci od té doby podali 1 611 172 dávek vakcíny, z toho zhruba 36 600 v úterý. Obě potřebné dávky zatím dostalo 464 836 lidí.

Rada vlády pro zdravotní rizika v úterý podpořila posunutí termínu druhé dávky očkování proti covidu. které už dříve avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a prosazoval i její člen epidemiolog Petr Smejkal. Vakcíny Pfizer a Moderna se budou nově registrovaným podávat po 42 dnech.

Jan Nevola, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme