Epidemie koronaviru v Česku dál ustupuje. Nových případů je méně, reprodukční číslo opět kleslo

Česko má za úterý 15 196 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1600 méně než předchozí úterý. Nárůst počtu nakažených zpomaluje ve srovnání se stejnými dny předešlého týdne už od neděle. Ke středě opět kleslo reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, z úterních 0,97 na 0,95. Když je hodnota čísla nižší než jedna, znamená to zpomalování šíření nemoci.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:57 10. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pacientů s covidem-19 bylo během úterý v nemocnicích 8618, z toho ve vážném stavu 1853. V pondělí bylo hospitalizovaných podle revidovaných údajů skoro 9000, z toho 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. Původně ministerstvo uvádělo za pondělí jen 8478 hospitalizovaných a méně než 1800 lidí ve vážném stavu.

Na hranici personálních kapacit i zákoníku práce. Záchrance se zvýšil počet výjezdů až o třetinu

Číst článek

Ještě na konci ledna bylo hospitalizovaných jen kolem 5500. Během února pak počty pacientů skokově narůstaly a na začátku března už překročily 8000. V pondělí 8. března bylo hospitalizovaných 8969.

Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší.

Ke středečnímu ránu bylo v celé zemi podobně jako v předchozích dnech podle ministerstva volných jen 13 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Od loňského března, kdy byly v Česku potvrzeny první nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno přes 1,3 milionu případů covidu-19. Aktuálně má covid-19 v zemi asi 164 tisíc lidí. Za celou dobu epidemie zemřelo 22 385 lidí s covidem-19. Nejvíce se nyní nemoc šíří na Kolínsku, kde bylo za posledních sedm dní potvrzeno 1080 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel.

Data za úterý ale nemusí být ještě úplná. „S ohledem na fakt, že u publikovaných dat probíhá validace a průběžné doplňování hlášení, může u přehledů osob s laboratorně prokázaným onemocněním covid‑19 dle hlášení krajských hygienických stanic a laboratoří docházet zpětně k drobným změnám,“ stojí na speciálním webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru.

Denní počty prováděných testů výrazně rostou. V pondělí bylo například provedeno nejvíce antigenních testů za den od začátku epidemie, a to skoro 113 tisíc. V úterý bylo antigenních testů na koronavirus přes 95 tisíc a PCR testů asi 28 tisíc.

V 71 letech zemřel poslanec a neurochirurg Jiří Ventruba. Léčil se v nemocnici s koronavirem

Číst článek

Minulý týden v úterý bylo antigenních testů kolem 66 tisíc a PCR testů přes 44 tisíc. Minulý týden ve středu začalo povinné plošné testování ve firmách a od středy platí povinnost také pro úřady.

Od 27. prosince loňského roku se v Česku proti covidu-19 očkuje. V úterý bylo naočkováno 34 973 lidí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35 tisíc podaných dávek vakcín denně.

Hranice 35 tisíc očkovaných byla zatím v březnu překročena pouze jednou, když bylo 4. března podáno 35 890 dávek vakcín.

Celkem bylo od začátku vakcinace podáno zhruba 903 tisíc dávek vakcín a přes 273 tisíc lidí již dostalo obě potřebné dávky.

Rizikový index protiepidemického systému (PES), kterým se původně řídila opatření proti šíření koronaviru, se ke středě dále držel na hodnotě 73 bodů odpovídající čtvrtému stupni pohotovosti z pěti. Mírně klesly všechny čtyři ukazatele pro výpočet indexu, včetně reprodukčního čísla.

Oficiálně dále zůstává index PES na nejvyšším stupni. Ministr zdravotnictví Blatný v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování protiepidemických opatření relevantní.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme