V Česku zpomalil nárůst počtu případů covidu. Za pondělí je 3301 nově nakažených

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku v pondělí zpomalil proti předchozímu týdnu o více než desetinu na 3301 nakažených. Ubylo ale zhruba o desetinu i očkovaných lidí, a to z téměř 62 tisíc za předchozí pondělí na 55 085. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 9:20 20. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci na základních školách po celém Česku podstupují v pondělí a ve čtvrtek antigenní test na koronavirus. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 tisíc. V pondělí byl ale proveden nižší počet testů než před týdnem, takže podíl zaznamenaných případů covidu-19 na počtu provedených testů byl podobný jako předchozí pondělí.

Semily odvolaly ředitele waldorfské školy Semeckého, který odmítal testovat žáky na covid

Číst článek

V minulém týdnu bylo v pondělí provedeno skoro 241 tisíc antigenních testů a 21 500 PCR testů, zatímco toto pondělí jen asi 178 500 antigenních a 21 tisíc PCR testů.

Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového množství testů, stoupl oproti předchozímu pondělí z 0,2 na 0,24 procenta.

U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních také mírně stoupl, a to z 5,5 na 5,9 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, činil podíl nakažených stejně jako před týdnem 12,3 procenta.

Zpomalení nárůstu počtu nakažených doprovází od poloviny března také postupný pokles množství lidí s covidem-19 v nemocnicích.

V pondělí oproti neděli sice mírně stoupl počet hospitalizovaných z 3983 na 4108, ale ve srovnání s předchozím pondělím je nyní množství lidí v nemocnicích stále asi o čtvrtinu nižší. Navíc nadále klesá počet vážně nemocných z celkového množství pacientů s covidem-19, kterých bylo v pondělí 888, kdežto před týdnem ještě téměř 1200.

Statistiky ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. I kapacity nemocnic se ale v posledních týdnech částečně uvolňují. Zatímco na začátku dubna bylo například v nemocnicích volných jen 16 procent lůžek s plicní ventilací, dnes ráno již bylo volných 23 procent těchto lůžek.

Kromě počtů nově nakažených ale v posledních dnech klesají i počty lidí očkovaných proti covidu-19. V minulém týdnu nejprve množství očkovaných stoupalo a ve čtvrtek dosáhlo rekordních téměř 72 tisíc lidí. Od soboty ale denní počty podaných dávek vakcín ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne klesají. V pondělí bylo naočkováno jen asi 55 tisíc lidí.

Vloni 296 vážných případů, letos nic. Laboratoře v Česku nezaznamenaly žádný případ viru chřipky

Číst článek

Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100 tisíc lidí denně, poté však začaly váznout dodávky vakcín. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden oznámil, že Česko dostane navíc proti plánovaným dodávkám další dávky vakcín od firem Pfizer/BioNTech, což by mělo pomoci navýšit počty očkovaných na 100 tisíc denně.

Od začátku vakcinace loni v prosinci bylo v Česku podáno celkem 2,53 milionu dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo zhruba 878 tisíc lidí.

Vzrostlo tzv. reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, a to z hodnoty 0,73 na 0,81. Dál se však drží pod zlomovou hodnotou jedna, jejíž překročení by znamenalo zrychlování šíření epidemie.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme