Skóre PES kleslo o pět bodů na 85. Česko zůstává v pátém stupni pohotovosti

Rizikový index protiepidemického systému PES klesl na 85 bodů ze sta, předchozí tři dny byl na dosud nejvyšší hodnotě 90 bodů. Nadále ale celostátní skóre zůstává v nejvyšším, pátém stupni pohotovosti, a to šestý den po sobě. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví. V neděli laboratoře odhalily 6220 nových případů nákazy, o 1250 více než v sobotu. Celkový počet úmrtí v Česku pak přesáhl 12 000.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 8:43 4. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní skóre zůstává již šestý den v pátém stupni (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Důvodem poklesu hodnoty PES je snížení takzvaného zjednodušeného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a to z 1,4 na 1,31.

Od moru ke covidu: unikátní data, jak se měnily příčiny úmrtí Čechů od císaře pána do dneška

Číst článek

I když ale reprodukční číslo k pondělku kleslo, mírně se zhoršily další tři ukazatele určující hodnotu indexu PES, hodnotu skóre to nicméně neovlivnilo.

V pátém stupni, který je v systému PES označen jako kritický stav s komunitním šířením nákazy, zůstává všech 14 krajů. Nejhorší situace je nyní v Karlovarském kraji, kde je skóre PES na 96 bodech. O 20 bodů nižší index mají v Plzeňském a Jihočeském kraji, což znamená na spodní hranici pátého stupně.

Ministerstvo v lednu chystá změny ve výpočtu indexu. V parametrech pro výpočet indexu velmi pravděpodobně nebude podíl pozitivních mezi testovanými, zohledňovat se naopak bude počet pacientů s covidem v nemocnicích.

Nárůst nakažených

V neděli bylo z téměř 15 000 testů 41,9 procenta pozitivních. Denní nárůsty za první dny letošního roku jsou navíc zatím nižší než v závěru loňského. Na Silvestra přibylo 13 284 nakažených a den předtím rekordních 17 038 případů. Výrazně ale klesl i počet testů, poslední den roku jich bylo téměř 28 000 a o den dříve přes 35 000.

Počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel se zvýšil o 27 na 1114. Šíření nákazy zrychlilo i mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 941 nově nakažených, o třicet víc než předchozí den. S nemocí covid-19 se tak aktuálně potýká téměř 120 000 lidí.

Vyšší prosincové denní nárůsty se nyní odrážejí v počtu lidí, kteří vyžadují nemocniční péči. Zatímco o vánočních svátcích byla nutná hospitalizace u více než 4300 nemocných, v závěru roku jejich počet přesáhl 6000. K pondělnímu ránu je v nemocnicích 5777 pacientů, 877 je ve vážném stavu. Nemocnice nyní nesmějí přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také zvyšovat počty lůžek připravených pro pacienty s covidem-19.

Mírně zrychluje i nárůst počtu úmrtí s covidem-19. Po vánočních svátcích jich začalo přibývat kolem 120 denně. Na první dny letošního roku připadá zatím 305 zemřelých s covidem, na pátek 134, na sobotu 112 a na neděli 59. Čísla z posledních dní ale po aktualizaci zpravidla ještě rostou. Podle aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví zemřelo s koronavirem celkem 12 070 lidí. 

O současné epidemické situaci a opatřeních proti šíření nemoci covid-19 bude v pondělí jednat vláda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme