Česko má za pondělí 188 případů koronaviru. Školáci odkládají roušky ve zbývajících krajích

Laboratoře v Česku za pondělí odhalily 188 případů covidu-19, o třetinu méně než před týdnem. Očkováno bylo 110 511 lidí, zhruba o 4000 méně než předchozí pondělí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Žáci a učitelé mohou od úterý odložit roušky či respirátory při vyučování také ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. V ostatních krajích bylo nošení roušek ve třídách zrušeno už minulý týden.

Praha (Aktualizováno: 11:23 15. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci druhého stupně nastupují po distanční výuce do škol. | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Dále klesalo i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K úterý činilo 12 případů, o den dříve 13.

Soud zrušil část opatření. Při návratu z ciziny individuální dopravou nebude třeba negativní test

Číst článek

Incidenční číslo se snížilo, nebo stagnovalo téměř ve všech regionech Česka. Pouze v Libereckém a Královéhradeckém kraji mírně stouplo. Přesto je v Královéhradeckém a Karlovarském kraji nadále incidenční číslo nejnižší z celé země. V obou regionech činí shodně čtyři případy za týden na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší je stále v Jihočeském kraji s 25 případy.

Kromě nových případů nákazy ubylo v pondělí oproti předchozímu týdnu výrazně i testovaných. Předchozí pondělí bylo provedeno téměř 227 antigenních testů a přes 31 tisíc PCR testů, zatímco toto pondělí asi 149 tisíc antigenních a 28 tisíc PCR testů.

Přesto například u nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - v pondělí klesl podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z 0,03 procenta za předchozí pondělí na 0,02 procenta.

Snížil se i podíl pozitivních u tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, a to z 0,43 na 0,28 procenta. Naopak mírně stoupl podíl potvrzených případů na počtu testů u diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, z 0,74 na 0,82 procenta.

Zpomalování epidemie naznačuje pokles reprodukčního čísla udávajícího, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty 0,70 se v úterý mírně snížilo na 0,68.

Stoupl naopak mírně počet hospitalizovaných z nedělních 147, což bylo nejméně od konce loňského srpna, na 161. Ve vážném stavu je 24 pacientů.

Předpověď expertů: Na podzim budou hrozbou mutace a návraty z dovolených, další lockdowny neočekávají

Číst článek

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 30 229 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 tisíc.

I denní počty úmrtí se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních zhruba dvou týdnech jsou v řádu jednotek. Za pondělí dokonce ministerstvo uvádí, že nezemřel žádný člověk s covidem-19, což by bylo poprvé od začátku loňského září.

Statistiky úmrtí ale ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje. Dávek vakcín proti covidu-19 bylo od loňského začátku očkování podáno v Česku 6,66 milionu. Plně naočkováno je 2,17 milionu lidí.

Se zpomalováním šíření covidu-19 a narůstajícím počtem očkovaných vláda postupně uvolňuje protiepidemická opatření. Od úterý už například mohli odložit roušky či respirátory při vyučování i žáci a učitelé ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji. V ostatních krajích bylo nošení roušek ve třídách zrušeno už minulý týden.

Zakrývat si dýchací cesty zůstává povinné ve školách v celé republice ve společných prostorách škol, jako jsou šatny nebo chodby.

Další uvolnění vláda naplánovala od 1. července. Zvýší se třeba maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou nově i místa na stání. Uvnitř budou moci být akce až pro 2000 návštěvníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme