Covidová online reportáž iROZHLAS.cz po 16 měsících pozastavena. Čtenářům nabídla 40 tisíc příspěvků

Šestnáct měsíců, 39 150 příspěvků. Online reportáž serveru iROZHLAS.cz přinášela čtenářům po celou dobu pandemie koronaviru aktuální informace v reálném čase. Podíleli se na ní všichni členové redakce. Nyní jedna z nejdelších nepřetržitých reportáží v historii Česka končí. Pandemie zatím v Česku slábla a odborníci na podzim neočekávají další plošné zákazy kvůli koronaviru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrace koronaviru, kterou vytvořilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. | Zdroj: Reuters

Poprvé zpravodajský server Českého rozhlasu informuje o koronaviru 2. ledna 2020. Čínou se tehdy šíří neznámý virus. A na internetu kolují obavy, že jde o koronavirus SARS. O několik dní později se na téma zaměří naše redaktorka Eliška Kubátová, která informuje o první oběti a šíření neznámé nemoci za hranice Číny.

Vláda zrušila povinnost nosit respirátor venku. ‚Zůstanou pouze ve vnitřních prostorách,‘ řekl Vojtěch

Číst článek

„První zprávy o šíření nového typu koronaviru v Číně jsem začala v zahraničních médiích registrovat začátkem ledna 2020. Tehdy mě upoutaly titulky na BBC a dalších zpravodajských serverech, které popisovaly výskyt nového ‚záhadného‘ viru způsobujícího zápal plic,“ vzpomíná novinářka.

„Na jedné z našich pravidelných ranních porad 14. ledna jsem téma nabídla. Vzpomínám si, že tehdy bylo přijato spíše vlažně, bohužel ale netrvalo dlouho a šíření koronaviru se stalo nejen tématem zahraničním, ale také domácím,“ doplňuje.

Start 24. 2. 2020

Koronavirus se už koncem ledna poprvé objevuje v Evropě, první případy hlásí Francie. Přesně o měsíc později – 24. února 2020 v 15.15 – spouští server iROZHLAS.cz online reportáž. Česko ještě nemá žádný hlášený případ, na severu Itálie už ale v nemocnicích umírají lidé. A Češi se do nebezpečných oblastí chystají na hory. Redakce tehdy k tématu vydává několik článků denně.

„Forma online reportáže nám neskutečně ulehčila práci při sledování vývoje událostí. Objevila se ale řada reakcí, včetně lidí v mém okolí, že spuštěním online reportáže zbytečně panikaříme. Až čas ukázal opak,“ popisuje editor Jan Bartoněk, který měl při spuštění online reportáže službu.

První příspěvek informuje o obavách pořadatelů sportovních akcí v Itálii. „V postižených regionech se ruší veřejné události. Dotklo se to v uplynulém víkendu pořádání fotbalové ligy,“ píšou redaktoři koncem února.

První příspěvek v online reportáži serveru iROZHLAS.cz ke koronaviru spuštěné 24. února 2020 | Zdroj: Český rozhlas

Koronavirus se dál šíří světem, 1. března se první tři případy objevují i v Česku, všichni nakažení přicestují ze severní Itálie. Republiku pak na jaře sevře první vlna koronaviru – vláda vyhlašuje 12. března první nouzový stav, začátkem dubna pak epidemie vrcholí. Během léta sice přichází uvolnění, online ale bez přestávky pokračuje.

RegioJet nabízel samotesty pro návrat z ciziny. Podle ministerstva je to neakceptovatelné

Číst článek

Když se pak situace po zásahu premiéra Andreje Babiše (ANO), který odmítne znovuzavedení roušek ve vnitřních prostorech, na podzim zhorší, téma redakce dál nepřetržitě sleduje. Česko pak čelí druhému nouzovému stavu a druhé vlně koronaviru.

Epidemie přes zimní svátky zdánlivě uvolňuje sevření Česka, redaktoři dál přidávají příspěvky do online reportáže, přestávku nemají ani během Vánoc nebo Silvestra.

Do nového roku pak země vstupuje s britskou mutací koronaviru, která je oproti té původní nakažlivější.

Vláda zavírá nejprve trojici okresů a nakonec zakazuje cestování mezi všemi okresy v zemi. Tvrdý lockdown způsobí, že epidemie od konce března pomalu slábne a Česko se opět postupně otvírá.

Konec 25. 6. 2021

Redaktoři serveru iROZHLAS.cz vyslechli za šestnáct měsíců koronavirové online reportáže desítky hodin tiskových konferencí jednoho premiéra, pěti ministrů zdravotnictví, tří hlavních hygieniček a řady dalších odborníků. A čtenáři si obsah našli i díky vyhledávačům.

Přístupy z vyhledávání Googlu na výraz koronavirus online | Foto: Google/Český rozhlas

Zpravodajský servis k pandemii způsobené koronavirem přivedl na iROZHLAS.cz nové čtenáře, kteří hledali důvěryhodné informace. Koronavirus a nemoc covid-19 patřily od února 2020 k nejhledanějším a nejčtenějším tématům. I proto server dosáhl na třímilionovou návštěvnost v březnu 2021 a dodnes se drží kolem dvou milionů unikátních čtenářů měsíčně.

Poslední příspěvek 25. června 2021 v 11.47 informoval o mobilních očkovacích týmech, které vyjedou do vyloučených lokalit.

Přestože měl původně online trvat do konce června, redakce se ho rozhodla ukončit dřív, aby se mohla plně věnovat jiné online reportáži, tentokrát k dění po tornádu na jižní Moravě. „Se znepokojením sledujeme rostoucí čísla v Praze a středních Čechách. Proto se může klidně stát, že už v příštích dnech online reportáž obnovíme. Pevně ale doufám, že to nebude třeba,“ říká šéfredaktor serveru iROZHLAS.cz Radek Kedroň.

Poslední příspěvek v online reportáži serveru iROZHLAS.cz ke koronaviru ukončené 25. června 2021 | Zdroj: Český rozhlas

Koronavirem se v Česku nakazilo přes 1,6 milionu lidí z 10 milionů obyvatel. Obětí je dosud více než 30 tisíc. Celosvětově se pak podle odhadů univerzity Johnse Hopinse nakazilo 181,5 milionu lidí z více než sedmi miliard obyvatel planety, zemřelo jich kolem čtyř milionů.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme