Česko má za pondělí 1532 případů covidu. K očkování se mohou přihlásit lidé starší 45 let

Laboratoře v Česku během pondělí odhalily 1532 nových případů koronaviru, to je o 685 méně než před týdnem. Počet aplikovaných dávek vakcíny se zvýšil téměř o 4000 na 73 998. K očkování proti covidu-19 se mohou přes web ministerstva zdravotnictví hlásit od půlnoci z pondělí na úterý všichni lidé nad 45 let.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:09 11. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet aplikovaných dávek vakcíny se zvýšil téměř o 4000 na 73 998 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na 100 tisíc obyvatel připadá za sedm dní 95 případů covidu. V nemocnicích bylo v pondělí 1884 pacientů s nákazou, v těžkém stavu bylo 349 z nich.

Zdravotníci od konce loňského prosince, kdy se v Česku začalo proti koronaviru očkovat, aplikovali k pondělnímu večeru 3 731 232 dávek vakcíny. Ukončené očkování má přes 1,065 milionu lidí, tedy zhruba desetina.

Kubek: Dopad pandemie uvidíme na onkologických pacientech, přijdou až v pokročilých stadiích rakoviny

Číst článek

V minulém týdnu se v pracovních dnech denně očkovalo přes 70 tisíc lidí, ve čtvrtek byl počet rekordní, vakcínu dostalo 86 781 zájemců.

Od půlnoci z pondělí na úterý se k očkování proti covidu-19 mohou přes web ministerstva zdravotnictví hlásit všichni lidé starší 45 let.

Příští týden se otevře registrace k očkování pro lidi ve věku 40 až 44 let. Poté bude zřejmě už pro všechny starší 16 let, řekl v pondělí po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Očkování nebo potvrzení o negativním testu či prodělání nemoci v posledních 90 dnech bude třeba nejen k cestování do zahraničí.

Postupně se objevují další oblasti, kdy je vyžadováno, například služby kadeřníků či masérů nebo od pondělí návštěva zahrádky restaurace či ubytování v hotelu nebo penzionu.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila téměř u 1,647 milionu lidí, většina se vyléčila, 29 749 pacientů s potvrzeným onemocněním zemřelo. V poslední době jsou denní počty úmrtí nižší a od 10. dubna nezemřelo v jednom dni více než sto lidí s covidem.

V průměru připadlo na jeden dubnový den 84 úmrtí, zatímco v březnu to bylo 194 zemřelých za den. Na květen činí denní průměr zatím 32. O víkendu evidovalo ministerstvo v sobotu 29 úmrtí a v neděli 27, na pondělí připadá zatím 16 úmrtí s potvrzenou nákazou. Při dodatečných aktualizacích se údaje z posledních dní většinou ještě zvýší.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, k dnešku mírně kleslo z předchozích 0,82 na 0,81. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží od poloviny dubna.

OBRAZEM: Skoro 30 tisíc svíček připomnělo na Hradě oběti koronaviru. První zapálil prezident Zeman

Číst článek

Další aktuální údaje například o počtu hospitalizovaných, provedených testů či případů na 100 tisíc obyvatel za týden zveřejňuje ministerstvo později.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 tisíc. Za celý minulý týden testy odhalily přes 10 800 nakažených, o týden dříve to bylo téměř 14 400 a předtím zhruba 17 500.

V zemi se tak postupně rozvolňují koronavirová opatření.

V pondělí se po více než čtyřech měsících otevřely všechny obchody a většina služeb, které byly kvůli epidemii koronaviru dosud zavřené. Už za týden přitom začne další vlna rozvolnění na školách, v kultuře, ve službách a dalších oblastech.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme