Česko má za čtvrtek 505 nakažených. Dávku očkování dostalo podle Babiše přes 100 tisíc lidí

Laboratoře v Česku za čtvrtek odhalily 505 nakažených koronavirem, o čtvrtinu méně než před týdnem. Je to podruhé za sebou nejnižší počet případů ve všední den od září. Zároveň ale oproti minulému čtvrtku klesl o třetinu počet testovaných. Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru uvedl, že ve středu a čtvrtek bylo očkováno přes 100 tisíc lidí za den, což je rekordní množství. 100 tisíc očkovaných denně přitom mělo být podle něj už po Velikonocích.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 11:06 28. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkokapacitní očkovací centrum O2 Universum | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve středu bylo podle aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví očkováno 100 985 lidí, což je nejvíce od začátku očkování loni v prosinci. Ve čtvrtek bylo očkovaných 100 260. Počty očkovaných ve statistikách se ale obvykle ještě dodatečně navyšují po dohlášení všech očkování.

Od pondělí se otevřou restaurace a bazény. ‚Donutil nás verdikt Nejvyššího správního soudu,‘ řekl Vojtěch

Číst článek

Dřívější nejvyšší počet očkovaných za jeden den byl podle statistik ministerstva zdravotnictví 20. května, a to 98 779. Od začátku vakcinace již bylo podáno v Česku asi 5,03 milionu dávek vakcín.

Dokončené očkování mělo přes 1,3 milionu lidí, protože pro plnou vakcinaci jsou u většiny podávaných látek potřebné dvě dávky. Drtivá většina podaných dávek připadá na vakcínu od firem Pfizer a BioNTech.

505 nově nakažených

Počet nových případů covidu-19 v Česku byl ve čtvrtek opět nejnižší ve všední den od 1. září. Přibylo 505 nakažených.

Denní nárůst nakažených koronavirem se už ve středu dostal s 540 případy na nejnižší úroveň za všední den od 1. září, kdy bylo nakažených 498. Ve čtvrtek pak chybělo již jen několik jednotek případů k překonání zářijových čísel.

Denní nárůsty množství nakažených klesají postupně už od začátku letošního března, kdy se dostaly na téměř 17 tisíc.

Kromě počtů nakažených ale v posledních dnech značně klesají i počty prováděných testů na koronavirus. Ve čtvrtek bylo provedeno přibližně 156 tisíc antigenních testů, což je o třetinu méně než před týdnem. PCR testů bylo asi 16 600, tedy o 14 procent méně než předchozí čtvrtek.

Nejistota i ‚praktická kalkulace‘. Část pacientů odmítá AstraZenecu, lékaři nevidí její budoucnost růžově

Číst článek

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel, kleslo v Česku na 34, o den dříve činilo 35. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

Číslo také kleslo, nebo stagnovalo téměř ve všech regionech země. Jedinou výjimkou byl Karlovarský kraj, kde počet případů nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel k dnešku stoupl ze čtyř na pět. Karlovarský kraj ale nadále zůstává regionem s nejnižším incidenčním číslem. Nejvyšší je tento údaj stále ve Zlínském kraji s 53 případy.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno asi 1,66 milionu případů covidu-19. Zemřelo za celou dobu epidemie 30 088 lidí s covidem-19.

Konvalinka: Uvnitř bych roušky ještě neodkládal. Rozhodně bych se raději očkoval, než promořoval

Číst článek

I denní počty úmrtí v poslední době postupně klesají. Ještě na začátku května se pohybovaly kolem čtyř desítek, zatímco v uplynulém týdnu už jen kolem jedné desítky denně.

Zhruba od poloviny letošního března vytrvale klesá i množství hospitalizovaných s covidem-19. Ve čtvrtek se dostalo na 669, což je nejméně od konce září. Ve vážném stavu bylo 123 pacientů.

Reprodukční číslo - kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný - bylo v pátek stejně jako ve čtvrtek na hodnotě 0,71. V poslední době postupně klesá. Na přelomu dubna a května bylo kolem 0,89.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme