Česko má za pondělí 386 případů koronaviru. Ve většině škol se smí učit bez roušek

Laboratoře v Česku odhalily za pondělí 386 případů koronaviru, o čtvrtinu méně než před týdnem a za první den v týdnu nejméně od loňského 31. srpna. Dál klesá také incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulý týden méně než 21 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve většině českých škol se od úterý smí učit bez roušek. Neplatí to pro kraje Zlínský, Jihočeský a Liberecký, kde je stále horší epidemická situace.

Praha (Aktualizováno: 10:17 8. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakažených za týden na 100 tisíc obyvatel je méně než 21 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od prvních případů koronaviru loni v březnu se nákaza dosud v Česku prokázala u víc než 1,66 milionu lidí, s nemocí covid-19 dosud zemřelo 30 193 nemocných.

Na Pardubicku očkovali soukromníci tisíce lidí bez povolení. Chybějící smlouvy Netolického zaskočily

Číst článek

Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se ve čtvrté vlně epidemie v Česku dostaly téměř na 17 tisíc. Podobně ubývá úmrtí s covidem-19. V březnu s nemocí za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí, od předminulého pátku se denní počet úmrtí drží pod deseti.

Ubývá také hospitalizovaných s koronavirem. K pondělku jich bylo 277, z nich 43 ve vážném stavu. Obě čísla byla naposledy nižší loni před polovinou září.

Incidenční číslo na svou pondělní hodnotu pod 21 kleslo z téměř 22, kde se drželo v předchozích dvou dnech. Před měsícem bylo nad 100. Snižuje se ve většině krajů.

Nejvyšší je nyní počet případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v Jihočeském kraji nad 33, nejnižší v Karlovarském kraji těsně nad pěti.

Výrazněji než potvrzených případů v pondělí ubylo testů na koronavirus. Počet antigenních se snížil proti předchozímu pondělí téměř o polovinu na zhruba 166 tisíc, testů metodou PCR bylo přes 25 tisíc, tedy o desetinu méně než o týden dřív.

Šéf vakcinologů Chlíbek: Očkování dětí posílí rodinnou imunitu. Vakcíny jsou bezpečné i pro ně

Číst článek

Z preventivních testů nákazu ukázala méně než jedna desetina procenta. Diagnostické testy, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, nákazu potvrdily zhruba u procenta odběrů.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se k úterý dál mírně zvýšilo na 0,84. V pondělí bylo na 0,83. Drží se ale stále výrazně pod hodnotou jedna, což znamená, že šíření epidemie zpomaluje.

Pondělních 110 242 dávek očkování proti covidu-19 bylo o desetinu víc než před týdnem.

Vakcinace zrychluje, denní počet dávek se v posledním květnovém týdnu dostal nad 100 tisíc ve třech pracovních dnech, minulý týden už ve čtyřech dnech s výjimkou právě pondělí. Nad 110 tisíc dávek za den zdravotníci v Česku rozdali zatím čtyřikrát.

Očkovacích dávek bylo dosud v Česku rozdáno téměř šest milionů, u většiny používaných vakcín jsou k plnému naočkování potřeba dvě dávky. Ukončené očkování má bezmála 1,8 milionu lidí.

Díky ustupování epidemie mohla vláda v pondělí zmírnit další protiepidemická opatření. Od úterý se tak může ve většině českých škol učit bez roušek, povinnost zůstala pouze v Jihočeském, Libereckém a Zlínském kraji.

Vláda zrušila roušky při školní výuce. O přestávkách a na chodbách povinnost dál platí

Číst článek

K prokázání bezinfekčnosti od úterý všude platí všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení.

Vláda také zvýšila limit pro počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Mírnější jsou od úterý podmínky pro návštěvu zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče.

Od července nebude povinné pravidelné testování pro zaměstnance a živnostníky, testy nebudou potřeba ani ve školách.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme