Česko má za neděli 113 případů covidu. Otevírají se restaurace, koupaliště a wellness centra

Laboratoře v Česku za neděli potvrdily 113 případů covidu, o 83 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od 2. srpna, kdy přibylo 101 případů. V Česku se od pondělí zmírňují opatření proti šíření covidu-19. Otevírají se vnitřní prostory restaurací, bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. Ve většině případů se lidé musí prokazovat negativním testem na koronavirus, očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu-19.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:41 31. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo

V Česku se otevírají vnitřní části restaurací (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 30 nových případů nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. V sobotu to bylo 31.

Cestovatelská mapa Evropy: kde vás čeká karanténa, a kam vás naopak pustí po první dávce očkování?

Číst článek

Mezi kraji zůstává nejnižší incidenční číslo, udávající počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dnů, v Karlovarském kraji, a to necelých šest. Nejvyšší je tento údaj nadále ve Zlínském kraji se 49 případy.

Mezi okresy je situace nejhorší na Českokrumlovsku a na Šumpersku. Připadá tam 88, respektive 85 nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

Celorepublikové reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo k pondělí na 0,8 z nedělních 0,72. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží od 14. dubna, tedy 47. den v řadě.

Od začátku loňského března, kdy byla v Česku potvrzena přítomnost nového typu koronaviru poprvé, se jím nakazilo přes 1,66 milionu lidí. Zemřelo 30 108 z nich.

Od začátku května přibylo zatím 28 303 nově potvrzených případů onemocnění, v průměru zhruba 943 za den. Maximem bylo 2416 případů v úterý 4. května. V dubnu stoupl počet nově odhalených případů téměř o 93 200 a denní průměr byl 3106. Za květen zatím zemřelo 629 lidí s potvrzeným covidem, v průměru 21 denně. Minulý týden počet obětí nepřekročil 12 za den.

Léto bez roušek? Záleží na tom, jak poroste proočkovanost, říká epidemiolog Chlíbek

Číst článek

V neděli lékaři podle předběžných údajů aplikovali 34 414 dávek vakcíny pro novému koronaviru. Bylo to zhruba o desetinu více než ve stejný den o týden dříve a nejvíc za kteroukoliv neděli od začátku očkování koncem prosince. Celkem dosud lékaři podali přes 5,2 milionu dávek některého ze čtyř druhů očkovacích látek, plně naočkovaných je více než 1,44 milionu lidí.

V nemocnicích leželo v neděli 491 pacientů s covidem, z nichž 90 bylo v těžkém stavu. Je to nejnižší počet hospitalizovaných od poloviny září. Oproti závěru předchozího týdne ubylo 358 pacientů.

Laboratoře v Česku provedly v neděli 53 400 testů na nový koronavirus, v mezitýdenním srovnání o zhruba 14 400 méně. Údaje o testování se ale do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný výsledek může být odlišný.

Restaurace a další stravovací zařízení mohou otevřít vnitřní prostory, dosud mohly fungovat jen zahrádky. Hostů může být tolik, kolik je míst k sezení. U stolu mohou sedět nejvýše čtyři hosté, pokud nejsou z jedné domácnosti.

PŘEHLEDNĚ: Diskotéky bez tance, sauny bez ochlazovacích studen. Co bude platit od pondělí?

Číst článek

Nutné je dodržování rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu mimo konzumaci. Povinné jsou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19. Restaurace budou jediná zařízení, kde bude umožněno se prokázat samotestem.

Začínají fungovat i herny a kasina. S omezeními mohou otevřít také hudební, herní, taneční či společenské kluby a diskotéky. A zároveň umělá koupaliště, sauny, solné jeskyně či wellness. Ve všech zařízeních platí omezení kapacity a dodržování protiepidemických opatření.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme