Česko má za neděli 381 případů covidu. Lidé 45+ se mohou od půlnoci přihlásit na očkování

Laboratoře v Česku během neděle potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od půlnoci z pondělí na úterý.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:45 10. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v roušce

Muž v roušce | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na 100 tisíc obyvatel připadá za sedm dní 101 případů covidu. Počet hospitalizovaných s nákazou klesl na 1819, v těžkém stavu bylo v neděli 363 z nich.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,645 milionu lidí. Z toho 29 711 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo.

PŘEHLEDNĚ: Obnovení výuky v základních školách, uvolnění pravidel pro roušky i otevírání obchodů

Číst článek

Za minulý týden eviduje ministerstvo zatím 211 zemřelých s covidem, o týden dříve to bylo 328. V dubnu zemřelo přes 2500 lidí, na květen zatím připadá téměř 300.

Nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl letošní březen, kdy zemřelo téměř 6000 lidí s potvrzenou nákazou.

Na Pražském hradě se v pondělí večer uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30 tisíc svíček. První z nich zapálí prezident Miloš Zeman.

K zvládnutí epidemie má mimo jiné přispět očkování proti koronaviru. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 24 819 lidí, zhruba o 4000 více než před týdnem. V Česku bylo dosud podáno 3 654 376 dávek vakcíny proti covidu-19, plně očkováno je 1,058 milionu lidí.

V sobotu zdravotníci očkovali přes 30 tisíc a v neděli téměř 25 tisíc lidí. Je to výrazně méně než v předchozích třech rekordních dnech, ale proti minulým víkendovým dnům počet očkovaných stoupl. O volných dnech se očkuje méně, podobné je to s testováním. Počty nedělních testů ministerstvo zatím nezveřejnilo.

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od půlnoci z pondělí na úterý. Schválila to rada pro zdravotní rizika, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Prozatím poslední vlna registrací začala minulou středu a byla určená lidem od 50 do 55 let.

V posledních týdnech se epidemická situace v Česku zlepšuje. V uplynulém týdnu testy odhalily přes 10 800 nakažených, o týden dříve téměř 14 400 a předtím zhruba 17 500.

Sehnalovy firmy dostaly za nemocnici v Letňanech 74 milionů. Další tři získaly z podpory Covid-Nájemné

Číst článek

Vláda tak přistupuje k postupnému rozvolňování. Od pondělí se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb, které byly dosud uzavřené kvůli epidemii nemoci covid-19.

Postupně se také vracejí žáci a studenti do škol a zmírňují se pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest venku.

Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Další možné úpravy covidových opatření v pondělí probere vláda.

Ministři by se mohli mimo jiné zabývat záměrem premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení rotační výuky od 17. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme