Česko má za neděli 823 nových případů covidu, nejméně od poloviny září

Laboratoře během neděle v Česku zaznamenaly 823 případů koronaviru. Je to nejnižší denní nárůst od 13. září. Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo v neděli 3913, což je nejméně od 18. října. Na nejnižší čísla od října se počty pacientů dostaly už v předchozích dnech. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, se k pondělí oproti neděli nezměnilo a dál se drží pod zlomovou hodnotou jedna.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:40 19. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V neděli přibylo v Česku 823 případů covidu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v Česku postupně klesají už od začátku letošního března, kdy vystoupaly na téměř 17 tisíc.

V neděli byl nárůst množství nakažených oproti předchozímu týdnu nižší skoro o pětinu. O víkendu se pravidelně provádí výrazně méně testů na koronavirus než ve všedních dnech. I podíl počtu nakažených na celkovém množství provedených testů byl ale ve srovnání s předešlou nedělí nižší.

Černý opouští i klinickou skupinu a dispečink lůžkové péče. ‚Premiér si mé pokračování nepřeje,‘ uvedl

Číst článek

Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených koronavirem a 28 532 zemřelých lidí s covidem-19.

Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového množství testů, se v neděli oproti stejnému dni předchozího týdne snížil z 0,43 na 0,35 procenta.

U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl ze zhruba 7,1 na 6,9 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených snížil ze zhruba 12,9 procenta na 11,6 procenta.

Postupně klesají od poloviny března i počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. Už v předchozích dnech se tak množství pacientů dostalo na nejnižší čísla od října.

Lepší antigenní testy ve školách než žádné, pro PCR zatím chybí laboratoře, vysvětluje ministr Plaga

Číst článek

Statistiky ministerstva však nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak stále vysoké.

I kapacity nemocnic se ale v poslední době částečně uvolňují. Podle údajů ministerstva bylo začátkem dubna volných jen 16 procent lůžek s plicní ventilací a 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. K pondělnímu ránu už bylo lůžek s plicní ventilací volných 22 procent a standardních lůžek 29 procent.

Snížilo se v posledních dnech znovu i reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný.

Po vystoupání nad hodnotu jedna v první polovině minulého týdne kleslo do neděle na zhruba 0,73. Na stejné hodnotě zůstalo i k pondělí.

V neděli však klesl i počet lidí očkovaných proti covidu-19. Vakcínu dostalo jen asi 17 100 lidí, tedy přibližně o 2300 méně než předchozí neděli a nejméně od 5. dubna.

Ministerstvo původně v pondělí ráno uvádělo ještě o několik stovek nižší počet očkovaných za neděli, ale dopoledne údaje aktualizovalo. V minulém týdnu byl ve čtvrtek zaznamenán nejvyšší denní počet očkovaných od prosincového začátku vakcinace, a to přes 71 tisíc lidí.

Konvalinka: Kolektivní imunity můžeme dosáhnout ve chvíli, kdy bude mít protilátky 80 až 90 procent lidí

Číst článek

Od začátku očkování v Česku na konci prosince už zdravotníci podali 2,47 milionu dávek vakcín. Zhruba 862 tisíc lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování.

Naprostou většinu z nich tvoří lidé ve věku přes 70 let, kterých je mezi lidmi s ukončeným očkováním téměř půl milionu. Lidé ve vyšším věku patří ke skupinám přednostně očkovaných. Nově se mohou od minulého týdne k očkování přihlašovat už i lidé ve věku 65 až 69 let.

Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100 tisíc lidí denně, poté však začaly váznout dodávky vakcín.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden oznámil, že Česko dostane navíc proti plánovaným dodávkám další dávky vakcín od firem Pfizer/BioNTech, což by mělo pomoci navýšit počty očkovaných na 100 tisíc denně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme