Česko má za úterý 3229 nových případů covidu. Očkovaných je téměř milion lidí

Laboratoře v Česku během úterý odhalily 3229 nových případů covidu-19. Je to o 15 procent méně než před týdnem. Méně nových případů za úterý přibylo naposledy loni 29. září. Zdravotníci v úterý aplikovali 55 572 dávek očkování proti covidu, o 1600 méně než o týden dřív. Celkový počet podaných dávek se blíží třem milionům. Ukončené očkování má přes 966 tisíc lidí. Registrace k očkování se otevírá pro další věkovou skupinu od 55 do 59 let.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:44 28. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovací centrum bude otevřené každý den včetně víkendů a svátků od osmi ráno do osmi do večera.

Očkování je v Česku v plném proudu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za posledních sedm dní připadá 151 nově nakažených na 100 tisíc lidí. V úterý to bylo o pět víc. 

Miliony stříkaček a jehel z Bulharska nedorazí. Stát objednávku kvůli dlouhé dodací době zrušil

Číst článek

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, je dva týdny nižší než jedna. V posledních třech dnech reprodukční číslo stagnuje kolem 0,88.

Od začátku loňského března, kdy byla koronavirová infekce v Česku potvrzena poprvé, se novým koronavirem prokazatelně nakazilo téměř 1,63 milionu lidí. Přibližně 95 procent z nich už se podle údajů ministerstva uzdravilo. Naopak 29 141 s prokázaným covidem zemřelo.

Nejvýrazněji se infekce v současnosti šíří na Zlínsku, kde hygienici za posledních sedm dní zaznamenali 332 nových případů v přepočtu na 100 tisícobyvatel. Následuje sousední Vsetínsko s 276 případy a Českobudějovicko s 260 případy na 100.00 obyvatel za poslední týden.

V českých nemocnicích bylo v úterý 3102 pacientů s covidem, z toho 676 v těžkém stavu. Počet hospitalizovaných je nejnižší od poloviny října. Statistika ale nezahrnuje hospitalizované, kteří už jsou covid negativní, ale nemocniční péči nadále potřebují.

Vakcíny dostávala očkovací centra napojená na politiky. Pro Kadaň byly na úkor krajských nemocnic

Číst článek

V celém Česku bylo ke středečnímu ránu volných 28 procent standardních nemocničních lůžek s kyslíkem. Pro covidové pacienty jich bylo vyhrazených 1925. Ze čtvrtiny jsou neobsazená lůžka s umělou plicní ventilací.

Laboratoře v úterý udělaly zhruba 180 tisíc antigenních a PCR testů na koronavirus. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, byl v úterý 0,24 procenta, přibližně stejně jako o týden dřív.

U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních mírně stoupl na 5,62 procenta z 5,14 procenta před týdnem. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních v mezitýdenním srovnání stoupl z 15,3 na 15,6 procenta.

Šíření koronavirové epidemie v Česku zhruba od poloviny března zpomaluje. Od začátku dubna jsou ve statistikách jen čtyři dny, kdy počty nakažených v mezitýdenním srovnání stouply. Ve třech z nich byl nárůst pravděpodobně důsledkem nižší srovnávací základny z období Velikonoc, kdy se méně testovalo, a tedy bylo i méně odhalených případů.

Nižší jsou v posledních týdnech také počty úmrtí lidí s covidem. Na každý den minulého týdne připadalo v průměru zhruba 56 případů. O týden dříve to bylo 78. Celkem od začátku dubna zemřelo zatím 2286 lidí, zatímco za stejný počet březnových dní to bylo 5358.

Zdravotníci v Česku v úterý aplikovali 55 572 dávek očkování proti covidu. Bylo to zhruba o 1600 dávek méně než o týden dřív. Celkový počet podaných dávek od začátku vakcinace koncem prosince se blíží třem milionům. Plně naočkovaných je 966 625 lidí.

Zájemci o vakcínu se mohou přihlašovat přes web ministerstva zdravotnictví nebo se hlásit u svých praktických lékařů. Lidí ve věku 55 až 59 let žije v Česku 653 500.

Nejčastěji lidé dostávají očkovací látku od firmy Pfizer/BioNTech. Připadají na ni více než tři čtvrtiny ze všech dosud podaných dávek. Zhruba 12procentní podíl má očkování od farmaceutické společnosti AstraZeneca a přibližně desetina aplikovaných dávek byla od firmy Moderna. Jednodávkové vakcíny Johnson&Johnson se do statistik zatím promítly minimálně.

V kadeřnictvích a dalších službách bude stačit test ze zaměstnání či školy, prosadil Arenberger

Číst článek

Pro registraci potřebuje zájemce o vakcínu proti covidu-19 mobilní telefon. Po zadání jeho čísla na web přijde SMS zpráva s kódem, který umožní další registraci.

V ní vyplní jméno, adresu, zdravotní pojišťovnu a číslo pojištěnce, tedy většinou rodné číslo. Následně si ještě vybere očkovací místo, kde si chce nechat vakcínu aplikovat.

Až bude mít očkovací místo volný termín, přijde SMS s dalším kódem, který umožní rezervovat potřebné datum.

Čekací doba se v očkovacích místech liší podle zájmu, některá denně očkují desítky, jinde stovky až tisíce lidí. Počet čekajících na jednotlivých místech lze ověřit na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Dostupné jsou i neoficiální informace o počtu čekajících v jednotlivých věkových či profesních skupinách.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme