Nárůst nových případů koronaviru zrychlil. Pozitivních je dalších 27 lidí spojených s Darkovem

Testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších 27 lidí, která souvisí s ohniskem nemoci v Dole Darkov v Karviné, ve čtvrtek to řekla Irena Martinková z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Celkem tak v návaznosti na Důl Darkov bylo pozitivně testováno už téměř 150 lidí, zaměstnanců OKD a jejich rodinných příslušníků. Další stovky kontaktů musejí hygienici prověřit.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:11 21. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších 27 lidí, která souvisí s ohniskem nemoci v Dole Darkov v Karviné. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O víkendu se v Dole Darkov chystá další testování zhruba pro 1000 lidí. Prověří se tak všichni zaměstnanci dolu, kteří ještě nebyli testováni, řekla ve čtvrtek ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.

‚Pořád sledujeme, jak lidé umírají. Můžu být další.‘ Pandemií zmítaná Brazílie směřuje ke katastrofě

Číst článek

Testovat se začnou i příbuzní horníků, kteří měli tento týden pozitivní test na covid-19. Vzorky se odebírají až čtyři nebo pět dní po posledním kontaktu s nakaženým. „Tam je inkubační doba nejčastěji pět, šest dní, takže teprve začnou chodit na odběry. Po neděli budeme mít výsledky," řekla ředitelka. Situací v OKD se bude v pondělí zabývat krizový štáb Moravskoslezského kraje.

V karvinských dolech pracuje zhruba 8400 lidí, přímo v Dole Darkov a na něm navazující úpravně uhlí pracuje 1800 lidí. Nákaza covidem-19 se tam začala šířit minulý týden, proto tam tento týden hygienici otestovali téměř 800 lidí. Našli mezi nimi devět desítek nakažených, kteří většinou neměli žádné příznaky nemoci. Hygienici ale čekají nárůst počtu nakažených hlavně v jejich rodinách.

Text pokračuje pod online reportáží.

V Česku ve čtvrtek zatím přibylo 22 nakažených novým typem koronaviru, celkový počet případů se dostal na 8743. Vyléčilo se 5922 lidí, počet od rána stoupl o 86.

Dvě úmrtí zvýšila počet zemřelých s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, na 306. Aktuálně nemocných tak ubylo na 2515. Vyplývá to z údajů k 17.30 na webu ministerstva zdravotnictví.

Babiš nabídl Prymulovi post vládního zmocněnce, funkci náměstka chce Prymula opustit do konce května

Číst článek

Množství aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých, začalo opět klesat. Vytrvale se snižovalo od poloviny dubna až pod 2500, v tomto týdnu dosud rostlo. V nemocnicích se nyní podle ministerstva léčí 157 lidí s covidem-19 a zhruba tři desítky z nich jsou ve vážném stavu.

Ze dvou nově zaznamenaných úmrtí žádné nepřipadá na čtvrtek. Ve středu s covidem-19 zemřeli tři lidé, v úterý dva. Nejvíc úmrtí je v Praze, kde jich ministerstvo eviduje 94, a v Moravskoslezském kraji 54. Dva zemřelé s covidem-19 má Zlínský kraj, nejméně mezi regiony.

Z potvrzených případů nákazy připadají víc než 2000 na Prahu, následuje Moravskoslezský kraj s 1335 nemocnými. V hlavním městě je nemoc také nejrozšířenější, na 100 000 obyvatel tam připadá téměř 155 případů. Nejméně zasažený je Jihočeský kraj se zhruba 28 nakaženými na 100 000 obyvatel.

zit, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme