Česko má 104 obětí s koronavirem a 243 uzdravených. Britský premiér Johnson je na tom lépe

  • Počet zemřelých s nemocí covid-19 ve čtvrtek v Česku stoupl na 104. Uzdravených pacientů je nově 243. Celkový počet případů v Česku stoupl na 5335.
  • Velká Británie hlásí 7097 obětí, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem. Počet se za den zvýšil o 938 úmrtí, což je pro Británii nové denní maximum. Počet známých nakažených stoupl z 52 242 na 60 733, tedy bezmála o 8500, což je dosud také nejvyšší přírůstek.
  • Stav britského premiéra Borise Johnsona se zlepšuje. Zůstává sice na jednotce intenzivní péče, podle ministra financí Rishiho Sunaka už ale seděl na nemocničním lůžku.
  • USA mají přes 434 tisíc případů nákazy koronavirem a více než 14 tisíc mrtvých. Nejpostiženějším je stát New York, kde během dne narostl počet obětí o 779, což je denní rekord. Dosud koronaviru ve státě New York podlehlo 6268 lidí, což mnohonásobně převyšuje více než 2700 obětí útoků z 11. září 2001. Podle agentury Reuters má stát 149 316 případů nákazy.

Praha (Aktualizováno: 8:45 9. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující v MHD v Praze. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko od rána hlásí o osm obětí více, počet obětí stoupl na 104. V naprosté většině jde o lidi starší 60 let. Uzdravených pacientů přibylo dnes 10, je jich už 243.

Text pokračuje pod online reportáží.

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici ve středu zemřel muž, ročník 1944, s onkologickým onemocněním, nákaza u něj nebyla bezprostřední příčinou smrti.

Dopoledne ve středu také zemřel 84letý vážně nemocný pacient ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, jež měl pozitivní test na covid-19. Dalším mrtvým je starší muž, který zemřel v brněnské fakultní nemocnici a je prvním mrtvým ve Zlínském kraji.

‚Jediná správná cesta. Velký risk. Jako při chřipce.' 11 názorů na řízené promoření populace

Číst článek

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je seniorů mezi nakaženými 24 procent a podíl výrazně neroste.

V Česku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za ANO podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných.

Nejvíce případů nákazy je v Praze, kde testy potvrdily 1306 případů, což je čtvrtina z celorepublikového počtu. Na každých 100 tisíc obyvatel připadá v hlavním městě téměř 94 lidí s nemocí covid-19. Druhý nejčastější výskyt nemoci je v Olomouckém kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 75 lidí s pozitivním testem. V absolutních číslech to je 496 případů.

Nejméně případů je v Jihočeském kraji, kde na 100 000 obyvatel připadá 20 lidí s nákazou. V absolutních číslech to je 136 případů.

Velká Británie

Británie je v souvislosti se šířením koronaviru SARS-CoV-2 jednou z nejhůře zasažených evropských zemí. Více pozitivně testovaných pacientů hlásí pouze Francie, Německo, Itálie a Španělsko, v Německu ovšem oficiální bilance uvádí výrazně nižší počet úmrtí.

Denní údaje o počtu nakažených i mrtvých v Británii poměrně rychle stoupají, na začátku minulého týdne hlásila vláda asi 2600 potvrzených případů nákazy a 180 úmrtí v rozmezí 24 hodin.

V Británii zemřelo v souvislosti s koronavirem už přes sedm tisíc lidí. Nárůst o 938 je nové denní maximum

Číst článek

Experti ovšem podle zpravodajského serveru BBC varují, že změny v celostátní bilanci nejsou příliš spolehlivým ukazatelem vývoje, protože „mohou částečně odrážet problémy v systému hlášení, spíše než skutečné změny trendu“. Deník Financial Times zase v úterý napsal, že úmrtí lidí na covid-19 se do hlášení britské vlády dostávají s průměrným zpožděním tří dnů.

Jedna z vládních poradkyň pro vědecké otázky dnes médiím sdělila, že šíření viru se v Británii „nevymyká kontrole“. Angela McLeanová tuto „dobrou zprávu“ zčásti připisuje dramatickému poklesu v počtu lidí využívajících hromadnou dopravu.

Podvečerní tiskovou konferenci britského kabinetu vedl ministr financí Rishi Sunak, který se vyjádřil i ke zdravotnímu stavu premiéra Borise Johnsona. Ten je od pondělka kvůli těžkému průběhu koronavirem způsobované nemoci covid-19 na jednotce intenzivní péče v jedné z londýnských nemocnic, podle Sunaka se jeho stav nyní začal zlepšovat. „Na lůžku už seděl a pozitivně interagoval s lékařským týmem,“ řekl ministr financí.

pj, ako, vtk, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme