Dostáváme se opět do složité situace, řekl Blatný. Navrhne přesun Česka do čtvrtého stupně PES

Epidemická situace se zhoršuje. Narůstá počet nově nakažených a zvyšuje se i reprodukční číslo. Na pravidelné tiskové konferenci to řekli ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj narůstá i počet nakažených seniorů a lidí v rizikových skupinách, kteří mohou mít těžší průběh.

Praha (Aktualizováno: 11:48 11. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dostáváme se opět do složité situace. Připomínám, že nás nejvíce může ochránit nošení roušek a sociální distanc,“ řekl Blatný. „Evropou obchází strašidlo koronaviru a ještě nějakou chvíli tu s námi bude.“

Jeho slova potvrdil i profesor Dušek: „Stávající týden je postaven v počtech nad týden předchozí, registrujeme vyšší počty nově diagnostikovaných pacientů.“

Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivní, se podle Duška zvýšilo na 1,1 až 1,2. Dobře se nevyvíjí ani denní podíl pozitivních záchytů k počtu provedených testů. „Sedmidenní průměr byl k 6. 12. na hodnotě 21,9 procenta. Ta hodnota je relativně vysoká,“ popsal.

Problémem je i to, že se opět zvyšuje i počet „nakažených seniorů a lidí rizikových, kteří mohou mít těžší průběh“, varoval Dušek. Podobá situace je podle něj po celé Evropě.

„Dochází k nárůstu rizika. Pouze Praha a Plzeňský kraj jsou v bodové škále pod 60 ze 100 bodů. Většina krajů ale mezitýdenně výrazně narostla. Celorepublikové skóre zůstává na 64 bodech,“ dodal. Důvodem je podle něj nárůst mobility a zvýšení sociálních kontaktů. V datech ale podle něj není promítnuto rozvolnění po 3. 12. Dopady můžeme podle něj očekávat po sedmi dnech.

Testy ve čtvrtek prokázaly 5864 případů. Roste reprodukční číslo, index PES je stále na 64 bodech

Číst článek

Všechny tyto údaje jsou problematické i z hlediska nemocniční péče. Podle Duška můžeme počítat, že počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích poroste. S tím poroste i počet nakažených zdravotníků. „Vývoj v následujících dnech bude podstatný. Vývoj hospitalizací je o sedm až deset dnů opožděn za vývojem populačním,“ upozornil.

Podle Duška je možné zůstat do konce roku na současných hodnotách. „Je to ale optimističtější scénář. Pokud by narostlo reprodukční číslo, tak budeme pozorovat eskalaci šíření, která by vedla k vzedmutí populační nálože. V průběhu prosince k osmi až deseti tisícům nakažených,“ doplnil.

Řešením podle něj je dodržovat základní opatření. „Do příchodu vakcíny rozhodují lidé a jejich chování. Aby nepředávali nákazu, dodržovali opatření, snížili riziko kontaktů a nechali se testovat,“ řekl na závěr Dušek.

Blatný varoval, že lidé se mohou také nakazit nepřímo. A to buď ze vzduchu, nebo z kontaminovaných předmětů. Doporučil mimo jiné časté větrání nebo omezení sociálních kontaktů.

„Omezení shlukování osob je nejúčinnějším opatřením proti šíření nákazy covid,“ řekl Blatný. „Roušky nebo respirátory výrazně omezují šíření kapének,“ dodal.

Další nešťastná formulace? Vláda zakázala i prodej kávy s sebou, vyplývá z ‚opraveného‘ nařízení

Číst článek

Ministr poradil, co dát seniorům k Vánocům. „Nosme prosím FFP2 respirátory, jsme-li se seniorem. Nejlepší dárek pro prarodiče pod stromeček je velká sada FFP2 respirátorů. Může jim zachránit život. Nedostanou se do nemocnice nebo do potíží.“ Zároveň vyzval Čechy, aby se nechali otestovat.

Ministerstvo na začátku příštího týdne navrhne přesun do stupně čtyři systému PES. „Budeme navrhovat na pondělní vládě, aby v případě, že nedojde k zásadní změně oproti stávající situaci, aby Česká republika přešla do systému úrovně 4 s odstupem několika dnů. Nebudeme požadovat zákaz návštěv v domovech pro seniory,“ řekl ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný.

Obchody se podle Blatného nezavřou, ale budou muset plnit omezení zákazníků na metry čtvereční. Pokud bude Česko ve čtvrtém stupni, tak ministerstvo bude na pondělním jednání vlády navrhovat, aby se na horách lidé nemohli ubytovat, ale mohli si přijet zalyžovat. Blatní zmínil v této souvislosti rakouský model.

Testování

Plošného testování učitelů se podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zúčastnilo 12 165 lidí. „Z toho pozitivních bylo 414, tedy 3,4 procenta. Testy vytahují potencionální zdroje nákazy, tedy lidi, kteří nemají příznaky, ale mají pozitivní test. Těch byla dvě procenta. Těch, co mají příznaky, bylo 165, tedy 1,4 procenta,“ uvedla Rážová. Podle Blatného nebyl mezi pedagogickými pracovníky zatím velký zájem.

Kampaň na očkování už měla běžet, říká Válek. ‚Je třeba cílit v pravý čas,‘ oponuje Janulík

Číst článek

Od 18. prosince se mohou nechat zdarma otestovat ostatní. „Testovat se mohou nechat všichni občané ČR, pokud se prokážou průkazem pojištěnce či náhradním dokladem, nejvýše však jedenkrát za pět dní,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Ministerstvo k němu vytvořilo i rezervační systém. Trvá to 15 až 20 minut.

Ministerstvo si nechalo od společnosti STEM vypracovat průzkum zájmu populace o testování a očkování. „39 procent lidí se nechá očkovat, 16 procent si není jistý a očkovat se nechce nechat 45 procent,“ představil výsledky Blatný. Nedůvěru k očkování mají více ženy než muži. Podporu plošného očkování má 52 procent lidí, čtvrtina si není jistá a 22 procent je proti.

„Zájem nechat se testovat má 42 procent dotázaných. Nemá ho 48 procent dotázaných. Není si jistých deset procent,“ dodal Dušek. Výzkum agentury STEM probíhal mezí 30. 11. a 3. 12. Dotázáno bylo 1004 občanů starších 18 let.

USA jsou o krok blíže k očkování proti covidu. Poradci doporučili vakcínu firem Pfizer a BioNTech

Číst článek

Stát se již na očkování připravuje. „Je to jedna z nejnáročnějších logistických operací v dějinách českého a možná i československého zdravotnictví,“ řekl koordinátor očkování Zdeněk Blahuta, někdejší šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

„Datum schválení vakcíny evropskou vakcíny je neznámé. Vypadá to, že první vakcíny mají být v průběhu ledna příštího roku,“ dodal. Česko má podle něj dosud objednáno 12 milionů dávek pro 6,9 milionů lidí, a to od společností Pfizer, Moderna, AstraZeneca, J&J a CureVac. Za první čtvrtletí 2021 má být v Česku 1,2 milionu lidí očkovaných proti covid-19.

 „Vakcína je kontrahovaná pro sedm milionů osob a máme ji možnost doobjednat pro 16 milionů osob. Nejde v žádném případě o nedostatek vakcín. Vakcíny budou docházet postupně,“ řekl ministr zdravotnictví.

Článek pokračuje pod online reportáží.

PES

Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech. Šestý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti.

Ve středu poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 23. prosince včetně. „Zároveň jsme do tohoto data prodloužili všechna vydaná opatření,“ popsal ve středu Blatný rozhodnutí vlády. Ministr zdravotnictví také upozornil, že další prodloužení nouzového stavu bude zřejmě nezbytné. Nárůst pandemie je zatím pozvolný, ale jak vím, vir nás může nepříjemně překvapit,“ uvedl.

Nárůst nových případů zatím nezpůsobuje zhoršení situace v nemocnicích. Podle ředitele zdravotních statistiků Ladislava Duška se však dá do týdne očekávat nárůst i tam. 

V úterý Dušek řekl, že data za další tři dny ukážou, jak moc se situace zhoršila. „O víkendu jsme schopni udělat predikci zodpovědně, protože tam už uvidíme to rozvolnění z minulého týdne,“ vysvětlil.

ban, ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme