Česko se přesune do pátého stupně PES. Tvrdý ‚lockdown‘ začne platit v neděli, rozhodla vláda

Vláda ve středu na mimořádném jednání prodloužila nouzový stav o 30 dnů do 22. ledna. Zároveň rozhodla, že opatření v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni systému PES. Od pondělí 4. ledna se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) otevřou jen první a druhé třídy ZŠ, mateřské a speciální školy.

Praha (Aktualizováno: 11:53 23. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opatření podle pátého stupně protiepidemického systému (PES) zatím budou platit do 10. ledna. Kabinet předtím v lednu vyhodnotí, zda bude jejich pokračování dál nutné.

„Podle modelů, které máme, můžeme předpokládat, že kdyby nedošlo k nějakým opatřením, tak bychom na konci roku byli v situaci, kdy bychom měli 15 tisíc nemocných denně a v nemocnicích by bylo 7000 lidí,“ zdůvodnil krok ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Opatření by podle něj měla zajistit, že bude diagnostikovaných maximálně 11 tisíc až 12 tisíc denně a v nemocnici mezi 4000 a 5000 lidmi. „Prosíme lidi, aby letos Silvestr oslavili spolu doma,“ dodal ministr.

Opatření v Česku

Po přesunu Česka do pátého stupně PES mají podle Blatného platit v opatřeních minimální výjimky. Shromažďovat se budou moci od neděle 27. prosince podle matice protiepidemického systému pouze dvě osoby, zákaz nočního vycházení se posune z 23.00 na 21.00 do 04.59.

Česko se pohybuje na hranici pátého stupně indexu PES. K jakým opatřením může vláda sáhnout?

Číst článek

Blatný zároveň dodal, že maloobchod a služby mohou mít otevřeno také 24. prosince na Štědrý den dopoledne. Otevřené zůstanou také vždy v neděli.

Velké supermarkety pak budou smět nabízet jen zboží, které je dostupné v otevřených malých obchodech, další nikoliv. Počítá se také s výdejem zboží objednaného přes internet. Provozovny služeb mají mít zavřeno kompletně.

„Supermarkety budou moct prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Jestliže není možné prodávat hračky nebo elektroniku v malém obchodě, tak to nebude možné prodávat ani v supermarketu,“ popsal ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO).

Otevřené zůstanou po 27. prosinci mimo jiné potraviny, prodejny pohonných hmot, obchody s hygienickým a drogistickým zbožím, lékárny, zverimexy, obchody s brýlemi, novinami a časopisy, s tabákovými výrobky, prádelny a čistírny, servis a opravy silničních vozidel, služby umožňující vyzvednutí zboží a zásilek, květinářství a galanterie, pohřební služby, myčky, domácí potřeby a železářství, prodej zbraní a střeliva.

S přechodem do pátého stupně se zastaví provoz lyžařských vleků. Vleky a lanovky pro lyžaře se mohly rozhodnutím kabinetu poprvé rozjet v pátek 18. prosince.

Kompenzace za nájmy

Podnikatelé pak budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu plnou náhradu komerčního nájmu, řekl Havlíček. Nyní mohli čerpat 50 procent.

Ministerstvo průmyslu a obchodu také podle něj připravuje program pro všechny zasažené provozy, kdy budou kompenzace počítány za uzavřené dny. Havlíček ho chce předložit na dalším jednání vlády.

V lednu nastoupí do škol pouze žáci 1. a 2. tříd základních škol. Ostatní se budou učit distančně

Číst článek

Ministr školství Robert Plaga ve středu dopoledne na twitteru informoval, že do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se opět bude učit distančně.

Blatný již v úterý uvedl, že prodloužení nouzového stavu o 30 dní je neradostné, ale kvůli vývoji epidemie koronaviru nezbytné.

Bez účinných opatření bude podle ministra v Česku koncem roku 11 tisíc nakažených denně a 7000 hospitalizovaných, z toho 1000 na jednotkách intenzivní péče.

Kabinet získal v úterý s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů souhlas sněmovny. Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější je zatím na 79 dnů. V polovině ledna se přehoupne přes sto dnů.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme