Vláda chce prodloužit nouzový stav do 3. prosince. Školáci se v pondělí do lavic nevrátí

Děti se 2. listopadu do školních lavic nevrátí. Po mimořádném jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle něj to neumožňuje současný vývoj epidemie koronaviru. Vláda kvůli tomu požádá o prodloužení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO upřesnil, že poslanci by o žádosti měli jednat v pátek.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 13:48 27. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Důvodem je nutnost prodloužit přijatá krizová opatření, bez kterých nemůžeme stávající pandemii zvládnout. Sněmovna projedná naši žádost v pátek od 9.00,“ upřesnil v úterý odpoledne Babiš.

Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Na jaře platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav v Česku od 12. března do 17. května. Nyní by se měl podle představ vlády protáhnout nejméně na dva měsíce.

Vláda také v úterý schválila plošné preventivní testování antigenními testy v pobytových sociálních službách.

Testy nakoupí Všeobecná zdravotní pojišťovna, informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

„Jsou rychlé, cenově dostupné a případná pozitivita bude potvrzena PCR testem. Ochrana těch nejzranitelnějších musí být maximální,“ dodala.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula již v pondělí po jednání vlády řekl, že plošné testování začne příští týden.

Antigenní testy přinášejí výsledek rychleji než PCR testy, a to za 15 až 30 minut. Jsou také levnější než PCR testy.

Podle srovnávací studie českých odborníků ale neodhalí nemoc covid-19 asi u třetiny nakažených. Studii prováděl tým pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole.

„Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek.

Do studie se zapojilo zhruba 600 lidí, kteří v minulém týdnu přišli na odběrové místo motolské nemocnice a souhlasili se zapojením do studie. Byli to lidé ve věku od 11 do 78 let a věkový průměr testovaných byl 40 let.

Školy zůstanou zavřené

Ani žáci prvního stupně základních škol se následující pondělí k prezenční výuce nevrátí, řekl ministr zdravotnictví. Původně slíbil, že do lavic znovu usednou bezpodmínečně 2. listopadu.

„Deklarovali jsme, že se 2. listopadu vrátí děti do škol. V tuto chvíli jsou čísla taková, že se k tomu nemůžeme vyjádřit kladně,“ uvedl Prymula.

Scénář návratu žáků a studentů do škol na základě dalších dat o vývoji koronavirové epidemie představí vláda v pátek.

Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání.

ada, pj, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme