Ve středu zatím přibylo 1091 případů nákazy koronavirem, nemocných je nyní více než vyléčených

Ve středu k 18.00 přibylo 1091 případů, více než v úterý za stejnou dobu. Stoupl také počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 o 11, přitom většinou přibývají za den pouze jednotky úmrtí. Od 1. března, kdy se v ČR objevily první případy, se nakazilo 54 244 lidí. Nemocných je nyní podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví více než vyléčených, podobná situace byla naposledy v dubnu.

Praha (Aktualizováno: 19:10 23. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen od začátku září přibylo v Česku skoro 30 000 potvrzených případů covidu-19. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S nemocí se nyní potýká 26 984 lidí, vyléčených za celou dobu epidemie je 26 709 a zemřelých 551. Většina nakažených má mírný průběh nemoci. Hospitalizováno je ale rekordních 628 lidí, z toho 120 ve vážném stavu, také nejvíc od začátku epidemie.

PŘEHLEDNĚ: Evropský semafor. Podívejte se, jaká pravidla platí pro Čechy cestující do zahraničí

Číst článek

Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu 2000 a ve čtvrtek 3000. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3126 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku skoro 30 000 potvrzených případů covidu-19.

Stoupá také počet hospitalizovaných a zemřelých. Na začátku září bylo s nákazou v nemocnicích jen kolem 170 lidí, počet hospitalizovaných se tak více než ztrojnásobil. Zemřelých s onemocněním covid-19 přibyla za září více než stovka na celkových 551 úmrtí. Ministerstvo registruje denně většinou jednotky případů úmrtí. Středa je tak s 11 zemřelými výjimkou, podobně jako minulý pátek a toto pondělí, kdy zemřelo 11, respektive 14 lidí. Pondělní počet zemřelých je druhý nejvyšší za jediný den od 8. dubna, kdy zemřelo 15 lidí.

Ministerstvo upozorňuje na to, že denní záznamy se zpětně mohou měnit, protože se průběžně doplňují. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvádí úřad. Za úterý nyní ministerstvo registruje devět úmrtí lidí, kteří byli pozitivně testovaní na covid-19.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Zhoršená epidemiologická situace

Kvůli zhoršené situaci vláda v pondělí obnovila Ústřední krizový štáb. Jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že za hlavní cíle činnosti tohoto orgánu považuje právě ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.

Nárůst počtu nových případů podle ministerstva zdravotnictví souvisí také s velkým objemem testů. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10 000, zatímco minulý týden počet testů v pracovních dnech neklesl pod 17 400 a ve čtvrtek překročil rekordních 23 000. V pondělí laboratoře provedly přes 19 000 testů a v úterý přes 21 000. V úterý stoupl i podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z pondělních 7,7 procenta na zhruba 11,2 procenta.

Přestává fungovat trasování, jde o zlomový bod. eRouška se měla zavést dávno, míní virolog Hirsch

Číst článek

Nejvýrazněji se nákaza šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili přes 234 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Praha-východ se zhruba 223 případy, Praha-západ se 201 případy a Uherskohradišťsko se 185 případy. Na Liberecko připadá v posledním týdnu 183 nakažených na 100 000 obyvatel a na okres Plzeň-město 181 případů.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu zveřejnilo další opatření, která mají omezit šíření covidu-19. Restaurace a bary budou muset od čtvrtka zavírat ve 22.00 a zpřísní se také regulace počtu lidí na venkovních i vnitřních akcích. Uzavření prvního stupně základních škol ale podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nepřichází v úvahu. Zpřísněná opatření budou podle Prymuly po 14 dnech zrušena, pokud povedou ke snížení klíčových ukazatelů šíření infekce.

Německo ve středu zřejmě nezařadí celou ČR jako epidemicky rizikovou oblast, jak se původně předpokládalo. Mimo seznam rizikových regionů by mohl zůstat jeden kraj, možná i dva. Vyplývá to z informací, které ČTK získala z jednání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Konečné rozhodnutí oznámí kolem 19.00 Institut Roberta Kocha (RKI). Za rizikové nyní Němci považují Prahu a Středočeský kraj.

Nová opatření

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se svým týmem připravil dva soubory opatření proti šíření nemoci covid-19. První se týká omezení shromažďování a druhá provozoven, jako jsou kadeřnictví. Opatření mají začít platit od čtvrtka. Jak ale řekl ve středu na tiskové konferenci, opatření jsou časově omezená na dobu 14 dnů.

„Jsou připraveny dva soubory opatření, které mohou vypadat rozsáhle, ale nejsou omezující, že by zamezovaly určité aktivity. Ale přinášejí opatření, třeba jakým způsobem provádět dezinfekci nebo v jakých provozovnách provádět aktivity,“ uvedl Prymula.

VIDEO: Tisícové nárůsty případů nejsou optimistické. Nejhorší scénář se ale nenaplňuje, řekl Hamáček

Číst článek

„První opatření se týkají shromažďování. Abychom omezili hromadné akce, které jsou problémem a kde dochází k přenosu nákazy,“ řekl Prymula a dodal, že sportovní aktivity i kulturní aktivity se budou moc konat.

Počet diváků na venkovních sportovních akcích se omezí na 2000, na vnitřních na 1000. Problémem jsou i kontakty lidí po zápasech, řekl Prymula. Venkovní akce na stání se budou moci konat pouze do účasti 50 osob, dodal. Dál platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než 10 lidí.

„Druhý balík se týká provozoven jako kadeřnictví. Nejsou to opatření, která by je zavírala,“ uvedl ministr s tím, že opatření se týkají dezinfekce a dodržování distance.

Prymula chce také omezit otvírací doby restaurací, hospod či barů, které by měly nově zavírat ve 22.00. „Chceme to přijmout na nejnutnější dobu. Je tam limit 14 dnů,“ upřesnil ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO.

Důvodem pro zavádění dalších opatření je podle epidemiologa a ministra zdravotnictví Prymuly špatná epidemiologická situace. „Naše data nejsou uspokojivá. Můžeme se porovnávat se zeměmi, kde je vývoj poměrně alarmující,“ popsal bývalý náměstek.

Prymula si pochvaloval navýšení testování, kdy se Česká republika dostala nad 22 tisíc testů denně. „Máme ale limitaci s odběrovými místy. Máme kapacitu blížící se 30 tisícům,“ upřesnil ministr. Diskutuje se podle něj o tom, jestli zapojit i screeningové testy.

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu. O dalším postupu rozhodne ministerstvo

Číst článek

Nejhorší situace je v hlavním městě. „Praha je nejrizikovější oblastí v České republice. Nasává občany z jiných regionů, kteří se pak vracejí zpět. Týká se to například středočeského regionu,“ dodal ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO. Bude kvůli tomu ve čtvrtek mluvit s primátorem hlavního města Zdeňkem Hřibem (Piráti).

Situace v hlavním městě se podle šéfa resortu už podepsala na kapacitách lůžek v nemocnicích. „Kapacita v Praze, která je připravena pro případy, které potřebují ventilaci, je z větší části využita. Pracujeme na tom, aby se kapacita dále zvýšila,“ řekl Prymula. V nemocnicích je proto třeba zapojit i kapacity, které nejsou teď věnovány covidovým pacientům.

Plošné testování pracovníků v domovech pro seniory není podle Prymuly namístě. „V Praze je riziko takové, že senior, který má hendikep, jede v městské hromadné dopravě, tak se může nakazit,“ varoval Prymula. Vyzval seniory, aby nechodili v Praze na riziková místa, kde je hodně lidí.

Postižená je ale podle něj celá republika, takže by neměl nastat problém, kdyby o nadcházejícím prodlouženém víkendu lidé z Prahy vyjeli. „Mají chaty a chalupy, kde budou sami se sebou. Nemělo by docházet k dramatickému kontaktu s dalším obyvatelstvem,“ řekl Prymula k doporučení, že ředitelé škol by měli v pátek vyhlásit den volna.

Prymula se také vyjádřil k české vakcíně proti koronaviru: „Výsledky klinické fáze jedna dorazily na ministerstvo zdravotnictví. Analýzu zadám odborníkům ve vakcinologické společnosti. A rozhodneme, zda mohou podstoupit do fáze dvě, což by už vyžadovalo dotaci.“

ako, pj, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme