PŘEHLEDNĚ: Žáci odloží roušky ve všech krajích. Mění se pravidla karantény, kapacity pro služby a kulturu

Vláda vzhledem k příznivé epidemické situaci v pondělí představila nové změny v opatření. Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. Od 1. července se navýší kapacita kulturních akcí, v maloobchodech bude moct být jedna osoba na 10 metrů čtverečních a v restauracích a klubech bude umožněna živá hudba.

Praha (Aktualizováno: 18:45 14. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V současnosti byly roušky během výuky povinné ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji. Ilustrační foto | Foto: René Volfík

Školy

Roušky během výuky se zruší ve zbývajících krajích. „I zde platí, že povinnost nošení roušek zůstává o přestávkách a ve společných prostorách,“ uvedl ministr školství za NAO Robert Plaga.

Zlínský, Jihočeský a Liberecký kraj byly posledními, kde bylo minulý týden takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel, nad hodnotou 30.

Nová pravidla testování na VŠ - nově bude stačit PCR test (max 7 dní) nebo potvrzení/čestné prohlášení o antigenním testu (max 72 hodin). Pravidla na VŠ tak budou stejná, jako v jiných oblastech.

17:00 – 14. 06. 2021

4 36

Nová pravidla stanovilo ministerstvo školství také pro testování na vysokých školách. Plaga napsal, že nově bude stačit PCR test starý nejvýše sedm dní nebo potvrzení či čestné prohlášení o antigenním testu nejdéle před 72 hodinami. „Pravidla na VŠ tak budou stejná jako v jiných oblastech,“ uvedl.

Na vysokých školách v současné době neprobíhá výuka, mají zkouškové období.

Maloobchod

Od 1. července bude moci v maloobchodu být jedna osoba na deset metrů čtverečních, zruší se také zákaz propagačních akcí.

Služby

U služeb, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže, se zruší podmínka, že budou moci být poskytovány pouze jednomu zákazníkovi. Zruší se také povinnost evidence zákazníků.

Soud zrušil část opatření. Při návratu z ciziny individuální dopravou nebude třeba negativní test

Číst článek

bazénech a wellness centrech se zvýší maximální možné zaplnění na 75 procent kapacity.

Živá hudba

V restauracích a klubech umožněna živá hudba, nikoliv tanec. 

Lidé, kteří chtějí služeb využít, se aktuálně mohou prokázat několika typy testů a potvrzení. Profesionálně provedený PCR test platí sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě je možné využít 72 hodin. Možné je použít i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy.

Kulturní akce

Od stejného data se zvýší také maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou i na stání. A to bez omezení kapacity venkovního prostoru.

Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků a kapacita bude moci být naplněna maximálně z 75 procent. Umožní se také konzumace jídla a nápojů v kinech. Na tiskové konferenci to avizoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). 

Muzea, galerie a památky

Kapacita se rozšíří také muzeím a galeriím, kde bude moci být jeden návštěvník na deset metrů čtverečních.

Lidé budou moct navštěvovat hrady a zámky bez omezení, pokud budou mít očkování proti covidu-19 nebo negativní testy na koronavirus.

Změny v karanténě

Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou dávkou vakcíny. Důvodem je podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha riziko mutací, řekl v pondělí po jednání vlády. Pro plně očkované v současné době podle mimořádného opatření platí, že do karantény dva týdny po vakcinaci nemusí.

„Ukazuje se, že například indická mutace je zejména po první dávce rezistentní,“ dodal Vojtěch.

Jedna dávka vakcíny, od které uplyne 21 dní, přitom stačí pro prokázání bezinfekčnosti na některé hromadné akce či využívání služeb. Alternativou je negativní test nebo prodělání nemoci.

Ministr zdravotnictví potvrdil, že dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně zdarma budou mít lidé i v červenci. Očekává ale, že díky zvyšujícímu se počtu naočkovaných lidí bude zájem o testy klesat. 

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme