V pátek přibylo 8559 případů. Skóre systému PES se zhoršilo o dva body na 73

V pátek přibylo v Česku 8559 potvrzených případů covidu, to je o 500 víc než před týdnem. Počet zemřelých s koronovirem přesáhl hranici 17 000. Protiepidemické skóre PES stouplo o dva body na 73. Od poloviny ledna tak nepřetržitě odpovídá čtvrtému stupni. Reprodukční číslo pátku mírně stouplo na 1,04. Česko je z okolních zemí nejhorší v poměrném počtu nakažených.

Praha (Aktualizováno: 11:51 6. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vážném stavu bylo ke středě 543 pacientů s koronavirem, o 25 víc než o den dřív

Ve srovnání s předchozím dnem se výrazně nezměnily čtyři základní ukazatele, z nichž se skóre počítá. | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

V nemocnicích bylo před víkendem 5756 nakažených, asi o 180 méně než předchozí den a o 150 méně než minulý pátek. Ve vážném stavu bylo 1018 pacientů, o něco méně než o den dřív.

Nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví na hraně kapacit, právě jejich naplněnost je nyní podle vlády hlavním ukazatelem pro určování opatření proti šíření nákazy. Začátkem ledna bylo v zemi přes 7000 hospitalizovaných s covidem, od té doby jejich počet klesá.

Statistiky ministerstva ale nezohledňují to, že pacient s covidem-19 v nemocnici je po deseti dnech přeložen na standardní oddělení jako negativní, nemá-li poslední tři dny příznaky. V počtech hospitalizovaných nakažených novým typem koronaviru se tak dál neobjevuje, přestože v nemocnici zůstává týdny, někdy i měsíce.

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily víc než milion nakažených. Skoro 917 000 nakažených se mezitím vyléčilo, s covidem-19 zatím zemřelo 17 129 lidí.

Česká republika má za uplynulých čtrnáct dní asi 87 800 nových případů nákazy novým typem koronaviru. S 821 případy na 100 000 obyvatel je ČR ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě, má asi čtyřikrát více případů než sousední Rakousko (214) a Polsko (198). Nejlépe je na tom Maďarsko, které vykázalo v uplynulých 14 dnech 172 nových případů na 100 000 obyvatel.

Index PES

Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale nyní už jeho hodnota není relevantní, hlavním ukazatelů je pro vládu naplněnost nemocnic.

Ve srovnání s předchozím dnem se výrazně nezměnily čtyři základní ukazatele, z nichž se skóre počítá. Kromě zjednodušeného reprodukčního čísla se výpočet řídí průměrem počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenním průměrem nakažených mezi seniory a podílem hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Oproti pátku byl růst podílu hospitalizací sice minimální, statistici ale připočetli dva trestné body za jeho mezitýdenní nárůst.

Jsme v háji a budeme ještě ve větším, říká k epidemii poslanec Běhounek ze zdravotního výboru

Číst článek

Pátý stupeň PES má platit, když je rizikové skóre systému na 76 či více bodech ze sta. Nejvyšší hodnoty dosáhl index na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Od 14. ledna, kdy klesl na 75 bodů, se už nedostal na víc než 73 bodů. Při loňském zavedení indexu PES ministerstvo uvádělo, že zmírnění opatření se má zvážit, zůstane-li index rizika aspoň sedm dní v nižším pásmu.

Minulý týden však ministr zdravotnictví Jan Blatný prohlásil, že index PES už nemá pro určování opatření význam, rozhodující je uvolnit přetížené nemocnice. Situace se podle něj nelepší, protiepidemická opatření přestala fungovat a nemocnice jsou na hraně kapacit. V pondělí vláda posoudí možná další zpřísnění, ve hře může být i omezení pohybu mezi kraji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme