Laboratoře v sobotu odhalily 4800 nových případů. Rizikové skóre je zpět na 71 bodech

Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k nedělnímu ránu 71 bodů ze sta. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že po zpětné revizi dat se na této hodnotě drží čtvrtý den po sobě. Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru stouplo oproti předchozímu dni o jednu setinu na 1,05. Testy v sobotu odhalily dalších 4800 případů covidu, to je o zhruba 750 víc než ve stejný den minulého týdne.

Praha (Aktualizováno: 8:30 7. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinfekce rukou v metru

Aktuálně je nemocných 98 041, z toho hospitalizovaných je k nedělnímu ránu 5450. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet lidí s koronavirem v nemocnicích klesl oproti předchozímu dni o čtyři stovky na 5450, ve srovnání s minulým víkendem se ale téměř nezměnil. Ve vážném stavu bylo 989 pacientů s covidem, což je v únoru zatím nejméně. Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru nakazilo téměř 1,035 milionu lidí, skoro 920 000 se mezitím vyléčilo a 17 235 lidí s covidem zemřelo. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně se s nákazou potýká v zemi přes 98 000 lidí. V sobotu laboratoře provedly 14 500 PCR testů na covid-19 a přes 13 000 antigenních testů, to je zhruba poloviční počet než ve všední dny. Podíl potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů stoupl z necelých 28 procent na 32,69.

Mírně se zhoršily i dva další ukazatele indexu - průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory. Naopak nepatrně se snížil podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Žádná změna však nebyla tak výrazná, aby se projevila na bodovém skóre.

V sobotu ráno ministerstvo uvádělo, že kvůli mezitýdennímu nárůstu hospitalizací stoupl protiepidemický index o dva body na 73, v neděli ale jeho hodnotu zpětně snížilo na 71.

I když hodnota PES už od poloviny ledna, tedy 25 dní, nepřetržitě odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, v Česku platí opatření pro nejpřísnější, pátý stupeň. Původně se indexem měla vláda řídit při vyhlašování restrikcí a případném uvolňování, ale nyní už jeho hodnota není podle ministerstva zdravotnictví relevantní. Hlavním ukazatelem je naplněnost nemocnic.

Stupně PES

Pátý stupeň PES má platit, když je rizikové skóre systému na 76 či více bodech ze sta. Nejvyšší hodnoty dosáhl index na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Od 14. ledna, kdy klesl na 75 bodů, se už nedostal na víc než 73 bodů. Při loňském zavedení indexu PES ministerstvo uvádělo, že zmírnění opatření se má zvážit, zůstane-li index rizika aspoň sedm dní v nižším pásmu.

Minulý týden však ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že index PES už nemá pro určování opatření význam, rozhodující je uvolnit přetížené nemocnice. Situace se podle něj nelepší, protiepidemická opatření přestala fungovat a nemocnice jsou na hraně kapacit.

V pondělí vláda posoudí možná zpřísnění či úpravy, ve hře může být i další omezení cestování. Premiér Andrej Babiš (ANO) se ale přiklání k tomu, že kabinet musí spíše lidi přesvědčit k dodržování nynějších pravidel. Jako motivaci je podle něj nutné připravit podmínky otevírání škol, dalších obchodů či služeb. Nemá smysl zpřísňovat opatření, pokud je lidé nebudou dodržovat, uvedl v pátek premiér.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme