Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Nakažených je v Česku 5033

  • Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu v Česku do 30. dubna. Pro návrh se vyslovilo 90 poslanců, proti bylo pět. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podmínky pro trvání nouzového stavu trvají a je tak v zájmu každého obyvatele. Zdůraznil také, že se nejedná o návrat k „všemocnému státu“ a omezení potrvají pouze tak dlouho, jak bude nutné.
  • „Plošný zákaz cestování byl zrušen,“ řekl na tiskové konferenci ministerstva vnitra o zmírnění zákazu cestovat z Česka Jan Hamáček (ČSSD), předseda ústředního krizového štábu. Lidé budou moct za konkrétních podmínek vycestovat po Velikonocích.
  • Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Česku se proti údajům z úterního rána zvýšil o osm na 88. Celkem už bylo onemocnění covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru, potvrzeno v ČR u 5017 lidí, 172 se z nemoci zotavilo.
  • Čína poprvé od vypuknutí epidemie nezaznamenala úmrtí pacienta nakaženého koronavirem. Pokles denního nárůstu nakažených zaznamenala také Jižní Korea. Nejvážnější je stále situace v USA, kde již s onemocněním covid-19 zemřelo bezmála 11 tisíc lidí.

Praha (Aktualizováno: 0:55 8. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) s šéfem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) | Zdroj: Profimedia

Spojené státy se blíží k vrcholu epidemie, řekl Trump. Chystá se obnovit americké hospodářství

Číst článek

Vláda může prodloužit nouzový stav pouze do čtvrtka 30. dubna. Sněmovna s tím v úterý souhlasila kvůli nynější koronavirové krizi. Debata trvala zhruba 5,5 hodiny. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.

Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Za současné situace by skončil v sobotu 11. dubna. K prodloužení byl nutný souhlas poslanců. Dalších 30 dnů doporučil menšinové vládě ANO a ČSSD Ústřední krizový štáb, o čemž poslance informoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Politické špičky se ale přikláněly ke kratší době. S návrhem 30. dubna přišel předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana kabinet ve Sněmovně toleruje. Část opozice mluvila dokonce nejvýše o dvou týdnech, navrhoval to poslanec ODS Marek Benda. Politici ale také poukazovali na to, že Sněmovna se může v případě potřeby opět sejít a nouzový stav prodloužit.

Text pokračuje pod online reportáží.

88 obětí

Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Česku se proti údajům z úterního rána zvýšil o osm na 88. Uzdravených přibylo k 17.45 podle údajů ministerstva zdravotnictví 45 na 172. Celkem už bylo onemocnění covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru, potvrzeno v ČR u 5017 lidí. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva.

Čtyři z nových úmrtí jsou z dnešního dne. Tři lidé byli starší 60 let, jeden byl z Karlovarského kraje, jeden ze Středočeského kraje a jeden z jižních Čech. Zemřel také člověk mladší 49 let, byl z Moravskoslezského kraje.

V úterý zatím přibylo 122 nových případů nákazy covid-19. Bylo by to zhruba o 100 méně než v pondělí, je ale pravděpodobné, že večer se počet ještě zvýší. Ministerstvo také zatím neuvedlo, kolik bylo v úterý provedeno testů.

Podpora japonské ekonomiky

Japonská vláda podpoří ekonomiku zasaženou pandemií koronaviru 108 miliony jenů (v přepočtu 25 bilionů korun, oznámil premiér Šinzó Abe. Částka odpovídá 20 procentům ročního hospodářského výkonu země a je vyšší než balíček opatření schválený na utlumení finanční krize z roku 2009.

Pod povrchem karantény: psychické problémy, násilí, sebevraždy. Co už teď prozrazují data?

Číst článek

Na přímé investice vláda podle Abeho vyčlení 39 bilionů jenů. V roce 2009, kdy Tokio do ekonomiky vložilo 56 bilionů, šlo na přímé investice pouze 15 bilionů jenů. Podpory 2 milionů jenů se dočkají například také letecké společnosti, malé a střední podniky nebudou muset platit korporátní daň a v některých případech mohou žádat také o odpuštění daně z majetku a z hospodářské činnosti.

Japonský kabinet již v minulých dnech avizoval, že během úterý vyhlásí v Tokiu, Ósace a v dalších pěti prefekturách kvůli epidemii koronaviru nouzový stav. Ten by měl trvat zhruba měsíc.

Bilance ve světě

V pevninské Číně nedošlo v pondělí vůbec poprvé od vypuknutí epidemie k úmrtí pacienta nakaženého koronavirem. V zemi za posledních 24 hodin přibylo 32 potvrzených případů nákazy koronavirem, oproti 39 o den dříve. Podle čínské zdravotní komise byly všechny pondělní případy nákazy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Celkově již čínské úřady zaznamenaly 983 importovaných případů, z nichž 258 osob se uzdravilo, 698 podstupuje léčbu v nemocnicích a 21 je ve vážném stavu.

Lukašenkův lék na koronavirus je práce a sport. Lidé v Bělorusku ale mají obavy, na příkazy vlády nečekají

Číst článek

Pokles nárůstu nakažených zaznamenala i Jižní Korea. Zdejší úřady vidovaly v pondělí 47 nových případů nákazy koronavirem – již druhý den po sobě tak počet nově nakažených v zemi nepřekročil 50. Od začátku epidemie se v Jižní Koreji nakazilo 10 331 lidí, 192 pacientů s onemocněním covid-19 zemřelo a bezmála 7000 lidí se vyléčilo.

V Německu vrostl v pondělí podle dat Insititutu Roberta Kocha počet nakažených o 3800 případů, celkově jich země zaznamenala již 99 225. Jedná se tak o první zvýšení denního přírůstku za poslední čtyři dny. Německo také zaznamenalo 173 nových úmrtí pacientů s onemocněním covid-19, o 92 více než o den dříve. V zemi tak již během epidemie zemřelo 1607 lidí.

Nejvážnější situace je tak stále ve Spojených státech, kde podle úterních dat Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo s onemocněním covid-19 10 910 lidí, nakaženo je 368 079 pacientů.

ako, tzr, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme