Nová pravidla pro roušky. Povinné budou od září v kadeřnictvích i restauracích

Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích a dalších podobných službách nebo restauracích mimo dobu konzumace, povinné budou pro hosty i obsluhu. V říjnu se budou nosit také ve volebních místnostech. V tiskové zprávě o tom ve středu informovalo ministerstvo zdravotnictví. Znovuzavedení nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách, školách a hromadné dopravě oznámili členové Rady vlády pro zdravotní rizika už v pondělí.

Praha (Aktualizováno: 12:35 19. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička Jarmila Rážová

Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích nebo v restauracích, oznámil Vojtěch | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Končí doba léta a 1. září nastane období, kdy se vrátíme do práce a děti do škol, bude se více migrovat. Budeme se stýkat jak mladí, tak staří. Zvyšuje se pravděpodobnost bez roušek přenosu nákazy. Začne od října období, kdy se vyskytují další respirační nákazy a přichází období chřipky. Opatření je prevencí i těchto přenosů,“ vysvětlila hlavní hygienička Jarmila Rážová důvody pro rozšíření povinnosti nošení roušek.

V Česku přibylo 282 nakažených covidem. Počet těžkých případů je nejvyšší od 21. května

Číst článek

Zdůraznila také, že nošení roušek snižuje riziko nákazy covidem-19 až pětinásobně, pokud je nasazena správně.

„Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Mít zakrytá ústa a nos bude od září nutné ve všech obchodech, úřadech, soudech, poštách, obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby, jako je kadeřnictví, manikúra a pedikúra.

Povinné budou roušky také ve školách, kostelích nebo v provozovnách kulturních akcí, jako jsou kina, koncertní sály a divadla.

Text pokračuje pod online reportáží.

V hromadné dopravě se nařízení vztahuje nejen na MHD, ale také na meziměstské vlaky a autobusy, taxislužbu nebo zájezdové autobusy. Při konzumaci jídla v těchto dopravních prostředcích si lidé mohou roušku sundat.

Výjimku z nošení roušek budou mít znovu děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu. Povinné nebudou ani pro tělocvičny, bazény a sauny. Nošení roušek nebude povinné pro soudce, svědky, znalce a tlumočníky a účastníky soudních jednání. Nemusí je mít ani moderátoři a vystupující umělci.

Časté otázky k výjimkám v nošení roušek | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Hromadné akce

Vojtěch také oznámil mimořádné opatření týkající se konání hromadných akcí - kromě povinného nošení roušek bez ohledu na počet účastníků zahrnuje i kapacitu účastníků, která pro vnitřní akce zůstává 500 osob a pro venkovní 1000 osob. Nově lze však účastníky rozdělit do nejvýše deseti oddělených sektorů.

„Navyšujeme počty míst u hromadných akcí, pokud jsou v sektorech. Měli jsme maximálně pět sektorů, vně 1000 osob, uvnitř 500 osob. Je možné je navýšit až na 10 sektorů s vlastním vstupem, zejména u větších hal. Uvnitř, pokud mají lidé roušku, nebude nutné sedět ob řadu. U vnějších akcí bude nutné mít jednu řadu volnou,“ řekl Vojtěch. U venkovních prostor se sedadly by pak měla být obsazena nejvýše polovina celkového počtu míst, lidé také mohou využít pouze každou druhou řadu.

ako, ada, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme