Pracovnice domova seniorů U Biřičky má koronavirus. Nákaza se objevila i ve školce v Blšanech

  • U pracovnice krajského domova seniorů Domova U Biřičky v Hradci Králové byl potvrzen covid-19. Zařízení je v karanténě. Novinářům to v úterý řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).
  • Domov U Biřičky je největší zařízení svého druhu v Královéhradeckém kraji, podle hejtmana má 330 klientů a 210 pracovníků. Tento týden by měli projít testy na covid-19 lidé, kteří se s nakaženou setkali.
  • V Blšanech na Lounsku s tisícovkou obyvatel testy potvrdily nákazu novým koronavirem u jedné ze zaměstnankyň mateřské školy. Všech deset dětí, které školku navštěvovaly, a personál jsou v karanténě.
  • Vedení města nařídilo nošení roušek při vstupu na městský úřad, kde je také pošta a radnice. Informovala starostka Dagmar Břehovská (za ČSSD).

Praha (Aktualizováno: 11:31 11. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování koronaviru

Podle tzv. semaforu z 10. srpna, tedy mapy okresů hodnocených podle epidemiologické situace, bylo všech pět okresů Královéhradeckého kraje v bílé kategorii, tedy bez rizika. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Školka je v karanténě do 19. srpna,“ sdělila starostka Dagmar Břehovská. Děti i personál se tento týden podle ní podrobí testu na nemoc covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. „Podle výsledků pak uvidíme co dál,“ doplnila.

Prémie za koronavirovou krizi? Šéf statistiků Dušek nedostal ani korunu, odměny dlouhodobě odmítá

Číst článek

Mimo povinného nošení roušek na radnici vedení nechalo již v pondělí ráno vydezinfikovat veřejné prostranství a mobiliář. Dezinfikovat se bude také školka, dodala starostka.

Na Lounsku je podle údajů krajské hygienické stanice 13 nakažených pacientů, od počátku pandemie jich onemocnělo 44, tři lidé s koronavirem zemřeli.

Nejvíce nemocných v regionu je na Chomutovsku, k pondělním 18.00 šlo o 31 lidí. Tam se podle ředitelky krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové nakazili všichni členové tří rodin. Na Chomutovsku si podle jejích slov několik nakažených přivezlo nákazu z práce v blízkosti Prahy nebo ze sportovních soustředění.

V Ústeckém kraji má nákazu covidem-19 podle hygieniků 103 lidí. Po Chomutovsku je jich nejvíce na Litoměřicku, a to 25, dalších 14 nemocných je na Mostecku a 13 potvrzených nákaz evidují hygienici na Ústecku a Lounsku. Na Teplicku a Děčínsku jde o jednotlivce.

Text pokračuje pod online reportáží.

Koronavirem se nakazila také jedna pracovnice krajského domova seniorů Domova U Biřičky v Hradci Králové.

„V tuto chvíli nevíme, kde se pracovnice nakazila. Máme indicie, že mohla být v kontaktu s osobou, která byla na té nechvalně proslulé mega-kýbl party v Chorvatsku. Není to ale zatím potvrzené. Připravuje se seznam pracovníků i klientů, kteří se mohli s ní dostat do kontaktu,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Koronavirem se dosud nakazilo přes 20 milionů lidí. S nemocí je spojováno na 733 tisíc úmrtí

Číst článek

Podle něj zaměstnankyně byla otestována na covid-19 v pondělí 10. srpna na základě příznaků nemoci. „Drobné příznaky měla, proto byla otestována. Hygiena trasuje další její kontakty,” uvedl hejtman.

V Královéhradeckém kraji se v poslední době potvrdil výskyt covidu-19 v několika firmách a institucích, také například v krajském Domově důchodců v Černožicích na Královéhradecku či v krajské nemocnici v Trutnově. Šlo o jednotlivce, dosud v Královéhradeckém kraji nebylo zaznamenáno plošné šíření nákazy. V Domově důchodců v Černožicích se nákaza neprokázala u žádného z klientů.

Přestože v Královéhradeckém kraji v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region stále patří v Česku k těm méně zasaženým. Za dobu pandemie bylo v kraji zjištěno 381 potvrzených nákaz. Je to 69 případu nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Lépe na tom je už jen Jihočeský kraj, kdy bylo 64,6 případu nákazy na 100 tisíc obyvatel, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví.

Podle tzv. semaforu z 10. srpna, tedy mapy okresů hodnocených podle epidemiologické situace, bylo všech pět okresů Královéhradeckého kraje v bílé kategorii, tedy bez rizika. Semafor určující míru rizika ministerstvo aktualizuje jednou týdně, vždy k pondělku. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů - bílé, zelené, žluté a červené.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme