Česko má zatím za středu 1293 nakažených koronavirem. Celkový počet případů přesáhl 40 tisíc

Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku je po třech dnech opět rekordní. V úterý jich přibylo 1677. Rekordní je i přírůstek do středečního podvečera, který poprvé přesáhl tisícovku. Za středu je zatím 1293 pozitivních testů, což je o 325 víc než ve stejnou dobu v úterý. Celkový počet potvrzených případů v Česku překročil 40 tisíc, za víc než půl roku se nakazilo 40 186 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 19:31 16. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na konci dne se můžeme přiblížit ke dvěma tisícům. Prosím všechny občany, aby zvážili účast na velkých akcích, a firmy, aby zvážily jejich pořádání. Jestli se nám podaří křivku epidemie zlomit, závisí hlavně na každém z nás,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO.

V zemi je nyní 16 809 nakažených, většina s lehkým průběhem nemoci. Počet hospitalizovaných ale také roste, podle dat k úterý bylo v nemocnicích 388 lidí, o 55 více než předchozí den. Pacientů v těžkém stavu je 81, o tři více než v pondělí.

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání nad deset lidí. Výjimku mají výstavy nebo trhy

Číst článek

Počet hospitalizovaných stoupl za poslední týden o více než třetinu, lidí potřebujících intenzivní péči přibylo o více než čtvrtinu. Podíl hospitalizovaných na množství aktuálně nemocných s covidem-19 je velmi nízký. Podle údajů k úterý činil 2,31 procenta, pod třemi procenty je od začátku září.

Nemocnice podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19 než nyní, a to i vážných případů.

Do statistik přibylo také pět obětí, celkem jich je 481. Z toho tři úmrtí připadají na středu. V úterý bylo úmrtí osm, v pondělí pět. Za celý minulý týden zemřelo 26 lidí.

Text pokračuje pod online reportáží.

Počty nově potvrzených případů stoupaly na další rekordy ve čtyřech dnech minulého týdne, dosud nejvíce jich bylo 1538 v sobotu. Zároveň se ale více testovalo. V srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10 tisíc, kdežto minulý týden laboratoře od úterý do čtvrtka provedly každý den více než 15 tisíc testů, v pátek rekordních 19 tisíc. V úterý jich bylo přes 17 tisíc.

Německo zařadilo mezi rizikové oblasti i Středočeský kraj. Povinností bude negativní test nebo karanténa

Číst článek

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula a také Ústav zdravotnických informací a statistiky nicméně čekají další nárůst počtu případů nákazy. Podle zmíněného ústavu lze nyní hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření nemoci, když podle údajů z konce minulého týdne jeden člověk s koronavirem za dobu svého onemocnění nakazí zhruba 1,59 dalšího člověka.

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze, kde hygienici za posledních sedm dní potvrdili 161 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následují okresy Plzeň-jih se 154 případy, Kroměříž se 147 případy a Beroun se 145 případy na 100 tisíc obyvatel.

Nejméně je za poslední týden zasažené Jesenicko s 15 a Jindřichohradecko s 18 případy koronaviru na 100 tisíc obyvatel.

Od čtvrtka 10. září platí v celém Česku povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov. Od pátečních 18.00 zakazuje ministerstvo zdravotnictví vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané na konkrétní místo.

„V tuto chvíli je naší prioritou zastavit počínající exponenciální nárůst pozitivních případů. Nemohu však vyloučit další opatření,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vojtěch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme