Šíření covidu v Česku zpomaluje. Reprodukční číslo kleslo po měsíci pod hodnotu jedna

Počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu v Česku vystoupal v pondělí na 1789, což je nejvíce za celou dobu epidemie. Celkem bylo hospitalizovaných 8478, což je druhý nejvyšší počet od začátku epidemie. Reprodukční číslo ale v úterý kleslo pod hodnotu jedna, což znamená zpomalování šíření koronaviru. Číslo udává průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:16 9. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíření covidu v Česku zpomaluje (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Množství hospitalizovaných s covidem-19 v posledních týdnech skokově rostlo. Nejvyšší úrovně od začátku epidemie dosáhlo minulý týden v úterý 2. března, a to více než 8500. Ještě na konci ledna bylo hospitalizovaných podle ministerstva jen kolem 5500.

Další odklad očkovací kampaně? Vláda to odmítá, podle smlouvy má ale agentura čas na tvorbu až do května

Číst článek

Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší než údaj o množství hospitalizovaných ve statistikách.

Počty volných lůžek v nemocnicích tak dále zůstávají nízké. K úternímu ránu bylo v celé zemi podobně jako v předchozích dnech podle ministerstva volných jen 14 procent lůžek na JIP a ARO a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Počet nově potvrzených případů covidu-19 ale v Česku v pondělí opět klesl. Oproti předchozímu týdnu se snížil skoro o 2000 na 10 466. V pondělí bylo přitom provedeno dosud nejvíce antigenních testů na koronavirus za jeden den, a to přes 91 tisíc, a také ještě skoro 22 tisíc PCR testů.

Od 1. března loňského roku, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno celkem 1,3 milionu nakažených. Počet úmrtí lidí s covidem-19 od začátku epidemie přesáhl 22 tisíc. Nad tuto hranici se podle zpětně aktualizovaných údajů ministerstva dostal už v neděli, v pondělí činil 22 147. Počet vyléčených vystoupal dosud na 1,15 milionu lidí.

Tento týden bude nejvíce zatížená Praha, ale je vidět světlo na konci tunelu, říká šéf Motola Ludvík

Číst článek

Aktuálně má covid-19 přes 163 tisíc lidí v Česku. Nejvíce se v poslední době nemoc šířila na Strakonicku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno 1183 případů na 100 tisíc obyvatel.

Od 27. prosince loňského roku se v Česku proti covidu-19 očkuje. Od té doby k pondělnímu večeru bylo celkem podáno zhruba 863 tisíc dávek vakcín a téměř 268 tisíc lidí již dostalo obě potřebné dávky. V pondělí bylo podáno přes 29 tisíc dávek, zhruba o 7000 více než předchozí pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35 tisíc podaných dávek vakcín denně, a v dubnu dokonce 100 tisíc.

Nicméně reprodukční číslo se z pondělních 1,01 snížilo na 0,97. Nad hodnotou jedna se předtím vytrvale drželo už od začátku února. Každý člověk pozitivně testovaný na koronavirus tak v průměru nakazil více než jednoho dalšího člověka. Od konce února, kdy číslo vystoupalo až na hodnotu zhruba 1,23, reprodukční číslo postupně klesalo.

Počet úmrtí byl během ledna v Česku nejvyšší za sedm desítek let. Zemřelo 15 900 lidí

Číst článek

Právě díky poklesu reprodukčního čísla se v úterý snížilo také rizikové skóre protiepidemického systému (PES) z pondělních 76 bodů na 73 bodů. Index PES je tak na úrovni čtvrtého stupně, ačkoli oficiálně dále zůstává na nejvyšším stupni pohotovosti.

Ministr zdravotnictví Blatný v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření proti šíření covidu-19 relevantní.

Kromě reprodukčního čísla se mírně snížily i další tři ukazatele pro výpočet indexu PES. Jde o podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, počet nově nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme