Vláda omezí pohyb lidí, zavře většinu obchodů. ‚Omlouvám se, že to znepříjemní život,‘ řekl Babiš

Česko přijímá další opatření v boji proti koronaviru. Platit budou od čtvrtka do 3. listopadu. Bude uzavřen maloobchod. Vláda také nařídila omezení pohybu a kontaktu s lidmi. Omezen bude i přímý kontakt lidí se státní správou. Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, řekl premiér Andrej Babiš z ANO. Ta nová mají podle něj zabránit kolapsu zdravotnictví. Babiš se také omluvil, že opatření lidem znepříjemní život.

Praha (Aktualizováno: 16:14 21. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš na středeční tiskové konferenci | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude uzavřen maloobchod. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Kromě toho bude podobně jako na jaře zakázán prodej služeb v provozovnách. Velkoobchodní prodej zůstane bez omezení.

PŘEHLEDNĚ: Na chalupu jen ve dvou nebo s rodinou. Podívejte se, jaká opatření nařídila vláda

Číst článek

Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie, lékárny a několik dalších provozoven, jež budou upřesněny v usnesení kabinetu, uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Vláda od čtvrtečních 6.00 do 3. listopadu nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimka z omezení pohybu platí pro cesty do práce, nezbytné cesty za rodinou, zajištění životních potřeb, dobrovolnickou výpomoc, poskytování zdravotní, sociální nebo duchovní péče, vyřízení neodkladné úřední záležitosti, účast na svatbách či pohřbech nebo vycestování z Česka.

Pohyb v přírodě nebo parcích a cesty na chalupy jsou možné, mohou se jich ale účastnit nejvýše dvě osoby. Výjimka platí pro příslušníky jedné domácnosti.

Do českých nemocnic přijede 28 amerických lékařů. Pomoc s velvyslancem vyjednal Hamáček

Číst článek

„Pokud nebudeme v kontaktu, nepotřebujeme roušky ani jiné mechanismy, protože k nákaze nedochází,“ řekl Prymula na středeční tiskové konferenci, která trvala zhruba 70 minut.

Vláda omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. „Na úřadech by nemělo docházet k frontám. Lidé by se měli objednat. Agendy, které nejsou nutné, by neměly probíhat,“ uvedl Prymula.

„Všude tam, kde je to možné, nařizujeme, aby úředníci přešli na systém home office,“ dodal ministr. Upřednostnit je podle něj třeba písemný nebo telefonický kontakt, dokumenty předávat jen přes podatelnu.

Nová opatření začínají platit od čtvrtečních 6.00, a to až do konce nouzového stavu 3. listopadu. Zda ale poté nouzový stav opravdu skončí, není jisté.

„Vláda rozhodne 30. října, jestli bude žádat o prodloužení nouzového stavu,“ řekl Babiš. „Bude záležet na aktuální situaci,“ dodal.

Celé vládní usnesení představené na středeční tiskové konferenci se všemi opatřeními a výjimkami najdete zde.

Počty hospitalizovaných s koronavirem k 20:10. 2020. | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

‚Opatření nefungují‘

Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil po mimořádném jednání vlády premiér Babiš, proč kabinet přistoupil k dalším. „Věřím, že všichni uvěřili, že to není nějaká chřipečka,“ prohlásil.

Ředitel nemocnice v červeném okresu: Názorům ‚odborníků‘ se trochu usmívám. Nikdo neví, co bude

Číst článek

Omluvil se také občanům, podnikatelům či zaměstnancům, že jim kroky vlády zkomplikují život. Opatření však mají zabránit přehlcení zdravotnického systému.

„Udělali jsme různé chyby v minulosti, možná od první vlny. Teď jsme ale ve fázi, kdy to naše vláda musí zvládnout a žádná vláda na světě to nezvládne bez pomoci lidí,“ přiznal Babiš.

V počtu hospitalizací je Česko podle ministra Prymuly na 80 procentech původní avizované kapacity nemocnic. Tu se ale v poslední době daří navyšovat. I navýšená v současné době o 10 tisíc lůžek by ale byla podle ministra vyčerpaná kolem 8. až 10. listopadu.

Vše, co víme o koronaviru: nemění své chování, vytváří mikrosraženiny a chlad mu svědčí

Číst článek

Současnými opatřeními se zatím nepodařilo snížit reprodukční číslo, které je 1,36. Opatření jsou proto podle Prymuly nezbytná.

„Třetina všech testů je pozitivní. To znamená, že v populaci je veliký počet pozitivních osob,“ řekl. „Při reprodukčním čísle 1,36 jsme na cestě k vyčerpání kapacity, ať už je kapacita jakákoliv,“ dodal.

Opatření se podle Prymuly budou rozvolňovat hned, jakmile to půjde. „Opatření budeme rozvolňovat, jakmile se dostaneme na reprodukční číslo 0,8,“ upřesnil.

V Česku dál rekordně přibývá nakažených, hospitalizovaných, pacientů ve vážném stavu i obětí. Největší nápor čeká zdravotnictví kolem 11. listopadu, zbývá málo času, uvedl již dříve ministr zdravotnictví Prymula.

Šéf krizového štábu Hamáček má koronavirus. Nechal se testovat po setkání s ministrem Tomanem

Číst článek

Vláda ve středu jednala formou videokonference znovu už po dvou dnech. V pondělí rozhodla, že roušky budou od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Povinné jsou nyní také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny.

Po pondělním zasedání kabinetu Prymula řekl, že se tento týden nebude na vládě diskutovat o případném celkovém uzavření života v Česku, takzvaném lockdownu. Babiš pak ve středu řekl, že podle něj s novými opatřeními žádný lockdown nenastal.

Opatření mají být vidět po dvou týdnech. „Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad. Nemyslím si, že by to bylo ve středu nebo kdykoliv tento týden,“ uvedl v pondělí Prymula.

V Česku jsou od minulé středy zavřené všechny školy s výjimkou mateřských, restaurace mohou jen vydávat jídlo s sebou, až na výjimky se nekonají žádné sportovní a kulturní akce, povolené je shromažďování maximálně šesti osob. Je také zakázáno pít alkohol na veřejně přístupných místech. Prymula ale míní, že sociálních kontaktů je přesto moc a platná omezení lidé často nedodržují.

gak, sto, pj, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme