Česko má nejméně případů koronaviru za čtyři týdny. V USA je přes 10 milionů nakažených

Hygienici v Česku v neděli potvrdili nejméně případů koronaviru za čtyři týdny. Bylo jich 3608, téměř o 3000 méně než o týden dřív. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Nedělní čísla ale bývají nižší, protože o víkendu se méně testuje. Spojené státy v neděli jako první země světa překonaly hranici deseti milionů pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie. S odkazem na své statistiky o tom informovala agentura Reuters.

Sledovali jsme online Praha/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko hlásí nejméně případů koronaviru za čtyři týdny (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nakažených je v Česku nyní téměř 167 tisíc lidí, většinou s mírným průběhem nemoci covid-19. V nemocnicích je 7779 pacientů, úmrtí přibylo na 4858.

Méně nových případů koronaviru bylo naposledy v neděli 11. října, kdy jich laboratoře odhalily 3104. V sobotu hygienici našli 7722 a před týdnem v neděli 6551 nově nakažených. Denní přírůstky se odvíjejí od počtu testů. Kolik lidí laboratoře otestovaly během neděle, oznámí ministerstvo zdravotnictví v pondělí večer.

Ze 414 828 případů nákazy od březnového počátku jejího šíření v Česku se 243 129 lidí vyléčilo. V posledních dnech zároveň s postupným úbytkem nově nakažených začal klesat i počet aktivních případů koronaviru, aktuálně jich je 166 841.

Společnost rozdělená koronavirem: sabotérů je minimum, podceňujících více

Číst článek

Stále ale rychle přibývá úmrtí s covidem-19. Za neděli jich ministerstvo uvádí 101, čísla z posledních dnů ale obvykle při pozdějších aktualizacích vzrostou.

Za uplynulý týden přibylo zemřelých zhruba o třetinu na nynějších 4858 a úterních 239 úmrtí s koronavirem je nejvíc v jednom dni od počátku epidemie.

Počet hospitalizovaných klesl k sobotě na 7779, ve čtyřech předchozích dnech se držel nad osmi tisíci. Pacientů ve vážném stavu mírně ubylo na 1196.

Nejrychleji se nyní nákaza šíří na Pelhřimovsku, kde za uplynulých sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 1169 případů. Následuje Vsetínsko s 1097 přepočtenými případy. Relativně nejlepší situace je momentálně v Praze, kde je 302 nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

Zbrzďování epidemie v ČR bude spíše pomalejší a potrvá nejméně ještě po zbytek listopadu, předpovídají modely Ústavu zdravotnických informací. S uvolňováním opatření zavedených proti koronaviru by se mohlo začít zhruba za tři týdny, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Text pokračuje pod online reportáží.

Spojené státy se podle agentury Reuters, která informuje o překročení hranice 10 milionů nakažených v této zemi, nyní vypořádávají již se třetí vlnou šíření nákazy. Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie rovněž monitoruje, uvádí zatím 9,96 milionu nálezů na SARS-CoV-2 v USA.

Spojené státy překonaly desetimilionovou metu ve stejný den, kdy celkový počet pozitivních testů na koronavirus v celosvětovém měřítku převýšil 50 milionů.

Počet nakažených koronavirem na světě překonal 50 milionů. Říjen byl zatím nejhorším měsícem

Číst článek

USA nyní registrují nejvyšší průměrné denní přírůstky od letošního jara, kdy se objevil první výskyt nákazy ve státu Washington. Jen za posledních deset dní ohlásily asi milion případů, v sobotu přitom zaznamenaly podle údajů Reuters 131 420 nových nálezů na koronavirus, což je nejvyšší jednodenní údaj, jaký kdy zaznamenala jakákoliv země na světě. Metu 100 tisíc potvrzených infekcí za den přesáhly za poslední týden čtyřikrát.

S covidem-19 zemřelo v USA již více než 237 tisíc lidí. Každý 11. člověk, který na světě v současné době zemře v důsledku nákazy koronavirem, pochází podle Reuters ze Spojených států.

Denní počty úmrtí se v zemi drží již pět dní nad hranicí tisícovky, přičemž odborníci varují, že v příštích týdnech ještě porostou vzhledem k velkému množství nově odhalovaných nákaz.

Bidenovy plány

Joe Biden, který se podle amerických médií stane od ledna novým americkým prezidentem, označil boj s pandemií ve víkendovém projevu za jednu z hlavních priorit své budoucí administrativy.

Slovenské plošné testování odhalilo 8172 nákaz covidem-19, přibližně u 0,6 procenta otestovaných

Číst článek

V pondělí plánuje zahájit činnost 12členného krizového štábu, který by měl do ledna přijít se strategií jeho vlády pro boj s nákazou.

Největší počty nových případů na počet obyvatel nyní registruje středozápad USA, především Severní a Jižní Dakota, Wisconsin, Iowa a Nebraska. Ohniskem další vlny pandemie se stává také stát Illinois.

V absolutních číslech zaznamenal nejvyšší celkový počet pozitivních testů Texas, který o víkendu překonal hranici jednoho milionu nálezů koronaviru. Jih USA celkově registruje 43 procent všech pozitivních testů na covid-19 v zemi.

Podle dat organizace The COVID Tracking Project v USA průměrně vyšlo za posledních sedm dní pozitivních 6,22 procenta ze všech provedených testů, jedná se o drobný nárůst oproti předchozímu týdnu.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme