Česko má za neděli 5059 nakažených, je to nejvyšší nedělní nárůst

V neděli přibylo v Česku 5059 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 3600 méně než v sobotu. Jde o nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Z celého týdne je v neděli denní nárůst obvykle vždy nejnižší, nejméně se testuje. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od začátku března se koronavirem nakazilo zhruba 174 tisíc lidí, přes 72 tisíc se uzdravilo (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Aktuálně nemocných je přes 100 tisíc lidí. Do statistik od nedělního podvečera přibylo dalších 20 úmrtí, celkem s onemocněním covid-19 zemřelo 1422 lidí. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 3519 lidí.

Stát chce antigenními testy otestovat celou populaci. Pilotní projekt probíhá na Uherskohradišťsku

Číst článek

Od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo zhruba 174 tisíc lidí, přes 72 tisíc se uzdravilo.

Za celý uplynulý týden, kdy počty případů nemoci covid-19 třikrát překonaly rekord, potvrdily laboratoře nákazu u téměř 57 tisíc lidí. Nejvyšší denní nárůst zaznamenaly v pátek, a to 11 105 případů.

Většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. Na konci září vyžadovalo nemocniční péči lehce přes 1000 lidí, jejich počet se tak v říjnu více než ztrojnásobil. Z hospitalizovaných bylo v sobotu ve vážném stavu 587 lidí, o devět méně než v pátek. Proti září se jejich počet také ztrojnásobil.

Počet zemřelých s prokázaným onemocněním covid-19 v posledních týdnech rovněž stoupá. Celkový počet úmrtí se jen v říjnu více než zdvojnásobil. V uplynulém týdnu eviduje ministerstvo zdravotnictví zatím 380 úmrtí s covidem, nejvíce pacientů - 67 zemřelo v pátek, naopak nejméně úmrtí připadá zatím na neděli - 33. Tyto údaje se ale mohou ještě zpětně změnit.

V posledních dnech se také více testuje, kromě pondělí bylo ve všedních dnech minulého týdne testů vždy více než 30 tisíc. V pátek jich laboratoře vyhodnotily rekordních 38 524. V sobotu pak provedly zhruba o 10 tisíc testů méně, nakažených mezi testovanými bylo 30,21 procenta. Jde o druhý nejvyšší podíl od začátku epidemie. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se Česko potřebuje dostat na podíl pod deset procent. Nedělní počet testů zveřejní ministerstvo dnes v podvečer.

Budeme bojovat za každý život, slíbil premér na sociálních sítích. Prosí, aby lidé zůstali doma

Číst článek

Nejvýrazněji se koronavirus v posledních sedmi dnech šířil v okresech Plzeň-sever a Zlín, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 756, respektive 754 nakažených. Následuje Plzeň-město se 703 a Uherskohradišťsko s 697 případy na 100 tisíc obyvatel za týden. Relativně nejlépe je na tom Chebsko se 184 nově nemocnými na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy v celém Česku zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami.

Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Ode dneška platí restrikce také pro svatby a pohřby, konat se mohou jen s omezeným počtem účastníků, podle vládních opatření jich může být nejvíce 30.

Tereza Butková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme