Nedělní testy odhalily nejvyšší poměr nakažených od 20. dubna. Česko uvolňuje opatření

Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných stoupl v neděli na 1,96 procenta. Vyšší byl naposledy 20. dubna, kdy byl 2,35 procenta. V neděli přibylo 65 nových případů, přičemž laboratoře provedly 3317 testů, celkem jich laboratoře zaznamenaly přes 400 tisíc. Celkem je potvrzených případů nemoci 8957. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k pondělním 9.00.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:20 25. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči dezinfikovali 23. května 2020 prostory Základní školy Generála Svobody v Havířově na Karvinsku.

Hasiči dezinfikovali 23. května 2020 prostory Základní školy Generála Svobody v Havířově na Karvinsku. | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: ČTK

Zemřelých zůstává 315. Vyléčených je 6083, aktuálně se s nemocí potýká 2559 lidí. Hospitalizováno je podle posledních údajů 148 lidí, z nichž 24 je ve vážném stavu.

Koronavirus zatím v Česku zabil méně lidí než velké epidemie chřipky. Data však mají značné zpoždění

Číst článek

Poměr pozitivních případů k počtu testovaných v jednom dni stoupl výrazněji už v sobotu, kdy se dostal na 1,55 procenta. Jen o něco málo nižší byl podíl nakažených covidem-19 k počtu testovaných v pondělí, od úterý se ale držel pod jedním procentem.

Nejnižší byl v minulém týdnu ve čtvrtek, kdy klesl na 0,45 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května.

V posledních dnech tak v Česku opět mírně narůstá množštví aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých. Předtím jejich počet asi od poloviny dubna, kdy činil zhruba 4800 lidí, vytrvale klesal.

Text pokračuje pod online reportáží.

Problémem jsou nyní podle epidemiologů lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. Hygienici tam evidují celkem 212 nakažených.

Fárají v rouškách, nákaza se stejně šíří. Důl Darkov je dalším ohniskem epidemie koronaviru

Číst článek

Všechny odebrané vzorky ale ještě nevyhodnotili, lze tedy očekávat, že počet nakažených ještě poroste. Mezi nakaženými zaměstnanci těžební společnosti OKD na Karvinsku jsou i tři z Dolu ČSM-Jih a jeden z Dolu ČSA.

Na Karvinsku se proto v pondělí neruší zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a povoleny nejsou ani hromadné akce nad 100 osob.

Jinde v Česku se od pondělí mohou konat hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob. Otevírají také například restaurace a hotely a po dvouapůlměsíční pauze se do škol mohou vrátit žáci prvního stupně základních škol. Všude však platí přísná hygienická a bezpečnostní pravidla.

Nejvíce případů v Praze

Nejvíce případů nákazy je stále v Praze, a to 2036. Následuje Moravskoslezský kraj s 1477 infikovanými a Středočeský kraj s 1053 nakaženými.

Chytrou karanténu povede hlavní hygienička, řekl Prymula. Pro cesty do Polska budou stále potřeba testy

Číst článek

Naopak nejnižší počet lidí s covidem-19 je na jihu Čech a na Vysočině. V Jihočeském kraji onemocnělo 181 lidí, na Vysočině o čtyři víc.

I s přihlédnutím k počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na každých 100 tisíc obyvatel připadá téměř 156 nakažených. V Karlovarském kraji je to 153 případů a v Moravskoslezském téměř 123 případů na 100 tisíc obyvatel.

Naopak v jižních Čechách se podíl drží na přibližně 28 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v Česku. U většiny infikovaných má nemoc covid-19 mírný průběh.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme