Zástupkyně ombudsmana žádá ministry o rychlejší uvolňování opatření, obává se o ohrožené rodiny

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková žádá ministry zdravotnictví a práce a sociálních věcí, aby rychleji uvolnili opatření, která se dotýkají ohrožených rodin, lidí s postižením i jejich pečujících. V tiskové zprávě to v pátek uvedl Stanislav Biler z tiskového oddělení Kanceláře veřejného ochránce práv. Některá z přijatých vládních opatření, která mají řešit epidemii koronaviru, podle Šimůnkové nepřiměřeně dopadají na zranitelné skupiny lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monika Šimůnková

Monika Šimůnková | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Šimůnková se obrátila na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Maláčovou (ČSSD). Žádá o rychlejší rozvolňování terénních a ambulantních služeb.

Ohroženým rodinám a dětem nemůžou sociální služby pomáhat. Podle Maláčové nejde o život

Číst článek

„Pozastavení sociálně aktivizačních služeb se například přímo dotýká životů dětí vyrůstajících v ohrožených rodinách. Děti ohrožené domácím násilím či zneužíváním jsou v tuto chvíli bez potřebné pomoci a podpory,“ uvedla.

Upozornila na to, že tyto rodiny se obtížně orientují v přijatých opatřeních. „V mnoha z nich došlo ke ztrátě příjmů a jsou vysoce ohrožené například ztrátou bydlení. Uzavření škol pro děti a omezení volného pohybu osob může vést k vyostření mnohdy již problematických vztahů v rodinách,“ varovala Šimůnková.

Bez podpory jsou podle ní také lidé pečující o své blízké, kterým chybí denní a týdenní stacionáře. „Jsou dlouhodobě přetíženi, což má dopad na jejich zdraví a zvládání běžných životních situací,“ uvedla Šimůnková.

Restaurace otevřou, ale denní stacionáře ne, kritizují sociální pracovníci uvolňování krizových opatření

Číst článek

Po Maláčové také požaduje, aby řešila finanční situaci lidí, kteří stacionáře využívají. „Jde totiž o to, že za tyto služby musí i nyní určitou část platit, přestože je nevyužívají. Kromě toho však musí platit jiné služby, které jim v domácím prostředí mohou být poskytnuty. Platí tedy dvakrát,“ řekla.

Vojtěcha požádala o přehodnocení výjimek z povinnosti mít na veřejnosti roušku, protože lidé s postižením nemohou podle ní toto opatření z objektivních důvodů dodržet.

„Jedná se zejména o lidi s těžšími formami tělesného, mentálního nebo kombinovaného postižení, kteří si nejsou schopni roušku nasadit nebo s rouškou dýchat. Výjimkou nejsou ani lidé s psychosociálním postižením, u kterých může rouška zhoršit duševní onemocnění a jeho projevy. Tomuto požadavku již bylo částečně vyhověno,“ řekla Šimůnková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme