Lidé v Praze budou muset nasadit roušky v obchodech a ve školách. Omezí se otvírací doba barů

Prahu čekají kvůli šíření koronaviru nová opatření. Lidé si budou muset od středy nasadit roušky v obchodech. A omezí se otvírací doba restaurací, barů a nočních klubů. Informovali o tom v pátek pražští hygienici v čele s ředitelkou Zdeňkou Jágrovou. Od 14. září pak budou povinné roušky ve školách, konkrétně ve společných prostorech, nikoli třídách.

Praha (Aktualizováno: 15:42 4. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„První bod se týká zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, a to v době od půlnoci do šesté hodiny ranní,“ oznámila Zdeňka Shumová, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví. Jde podle ní především o uzavření barů a nočních klubů.

Opatření se nevztahuje například na provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.

Smolek: Německo zvažuje vyřazení Česka ze zeleného seznamu. Z toho našeho vypadnou Kanárské ostrovy

Číst článek

„Další opatření se týká nošení roušek ve vnitřních prostorech, kde nově přibývá nošení roušek v prostorech obchodů a nákupních center,“ podotkla.

„S účinností od 14. 9. platí další mimořádné opatření, které se týká nošení roušek ve společných prostorech všech škol,“ doplnila ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. Povinnost nosit roušku se tedy nevztahuje na třídy.

Jágrová dodala, že opatření zavádějí tak, aby měli obyvatelé šanci se na ně připravit. Nechtěli jsme je zaskočit,“ vysvětlila Jágrová, proč opatření nezačínají platit ihned.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO apeloval na zodpovědnost každého člověka.„Prosím občany, aby dodržovali základní hygienická pravidla, jako mytí rukou vodou a mýdlem, rozestupy od ostatních a roušky v místech, kde je hodně lidí na malém prostoru. Koronavirus není banální záležitost, nesmíme situaci podceňovat,“ uvedl.

„Pokud někomu není dobře, měl by zůstat doma a kontaktovat svého praktického lékaře,“ podotkl.

Nejvýznamnějším lokálním ohniskem je nadále Praha, která je v oranžovém stupni, což znamená počínající komunitní přenos.

Jágrová také přiznala, že mají problémy s trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem. „V Praze se nám daří trasovat obtížně. Pomáhají nám pražští medici, vojenští medici i armáda. Případů je strašně moc. Omlouváme se, moc nás to mrzí, ale nejsme schopní to v dané situaci zvládat,“ uvedla.

Text pokračuje pod online reportáží.

Denní nárůst případů nemoci koronaviru v Praze opět překonal rekord. Ke čtvrteční 18.00 přibylo za posledních 24 hodin ve městě 168 nakažených, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie v Česku.

V Praze byl rekord v nárůst počtu případů nákazy v posledních dnech překonán opakovaně. V pátek přibylo 103 případů, v sobotu 104 a po následujícím poklesu v úterý 142 nakažených.

S rouškami ve školách nesouhlasí téměř tři pětiny lidí, ukázal průzkum pro Český rozhlas

Číst článek

Praha je podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví jedním z regionů s nejvyšším nárůstem počtu případů z celé země.

Od 1. března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno 5470 nakažených. Zhruba dvě třetiny z nich se už vyléčily a 113 lidí zemřelo.

Německo zvažuje, že by lidé z Prahy či celé České republiky museli při příjezdu do pětidenní karantény. Radiožurnálu to v pátek řekl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek.

„Zvažují, že by buď celou Českou republiku, nebo Prahu dali do nějakého režimu, kdy by byla potřeba pětidenní karanténa, případně v kombinaci s testem,“ řekl Smolek Radiožurnálu.

Německé ministerstvo zahraničí v pátek sdělilo, že epidemickou situaci v Česku intenzivně sleduje.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme