Nepracují, čerpají ošetřovné, ale děti posílají do školy. ‚Není povinnost to kontrolovat,‘ říká ministerstvo

Osmdesát procent denního vyměřovacího základu a výplata během všech kalendářních dnů – tedy včetně víkendů. Tato kombinace byla pro desetitisíce rodičů v Česku motivací, aby své děti ani po obnovení klasické výuky neposílali do školy a raději s nimi zůstali doma. Ve srovnání s průměrným platem v Česku přijdou měsíčně jen o 1300 korun. Podle zjištění Radiožurnálu se ale objevují i podvody. Úřady však kontroly neprovádí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka

„Právní úprava ošetřovného nezavádí žádné nové speciální kontroly." (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nechodí do práce, čerpají ošetřovné a své děti stejně posílají do školy. Na takové jednání některých rodičů upozornili Radiožurnál učitelé, kteří ale nechtějí být jmenováni. Odhalit přitom takový podvod je pro úřady v podstatě nemožné.

Problém s nákupem potravin a léků i placením nájmu. Krize tvrdě dopadla na rodiče samoživitele

Číst článek

„Škola nebo školské zařízení vyplňuje pro rodiče formulář, kterým potvrzuje, že je dítě žákem školy a tento žák se osobně neúčastní na vzdělávacích aktivitách. Zařízení musí tento tiskopis rodiči vydat v den, kdy o něj požádá,“ vysvětluje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Pokud rodič ale dítě do školy hned následující den pošle, není potřeba žádné další razítko nebo potvrzení. Úřady už samy nezjišťují, zda dítě skutečně zůstalo doma, nebo ne. Kontroly podle mluvčí Správy sociálního zabezpečení Jitky Drmolové provádí jen při formálních nedostatcích nebo na udání. 

„Právní úprava ošetřovného nezavádí žádné nové speciální kontroly. Současně se okresní správy sociálního zabezpečení věnují případným oznámením ze strany škol nebo zaměstnavatelů,“ vysvětluje Drmolová.

Jenže zaměstnavatelé o školní docházce dětí svých pracovníků přehled nemají a školy podle mluvčí resortu školství Anety Lednové takovou povinnost nemají vůbec. „Škola není již povinna kontrolovat, zda rodiče zneužívají dávky nemocenského pojištění, ani konat jiné úkony, jelikož další je již v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí, respektive České správy sociálního zabezpečení, která dávky vyplácí,“ říká.

Rodiče nepřijdou o nárok na ošetřovné, pokud děti nepošlou do škol. Návrh schválil ve středu senát

Číst článek

Na kontroly nejsou lidé

Na opakovaný dotaz Radiožurnálu, kolik kontrol za poslední tři měsíce sociální správa provedla, mluvčí neodpověděla. Jen během května přitom dávku ošetřovného čerpalo zhruba čtvrt milionu lidí.

Proč úřady nenastavily žádný kontrolní mechanismus, vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Brodská. „Plošná kontrola nebyla zavedena jednak z toho důvodu, že se nedomníváme, že by mělo platit: ‚co příjemce dávky, to podvodník‘, ale především také z kapacitních a personálních důvodů.“

To se ale podle hlavní analytičky Hospodářské komory Kariny Kubelkové nelíbí zaměstnavatelům. „To je velmi kontraproduktivní. Zaměstnavatel tyto zaměstnance postrádá ve své výrobě. Často potřebuje každou ruku. Chybí v české ekonomice a způsobují problémy v organizaci práce,“ říká.

Podle nejčerstvějších dat resortu práce a sociálních věcí zatím úřady během června vyplatily 190 tisícům rodičů ošetřovné v celkové výši tři miliardy korun. Za celý květen to přitom bylo o půl miliardy méně.

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme