OBRAZEM: Obchody, služby i restaurace po měsíci otevřely. Místy se tvořily dlouhé fronty

Obchody, provozovny služeb či restaurace, které ve čtvrtek po více než měsíční nucené pauze otevřely díky uvolnění vládních opatření proti koronaviru, zaznamenaly větší zájem zákazníků než obvykle, dramatické to ale nebylo. Vedle obchodů se částečně mohly otevřít i galerie, muzea, knihovny, zoo, památky, herny a kasina. Provoz obnovily i fitness centra, posilovny a bazény.

Obrazem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na otevření pražských obchodních center ráno davy nečekaly. Lidé, kteří tam po zahájení provozu přišli, mířili hlavně do salonů krásy, pro vánoční dekorace nebo do kaváren. Před některými provozovnami, zejména kadeřnictvími, se  tvořily fronty a někde kvůli velkému zájmu lidí prodloužili otevírací dobu. Někteří provozovatelé kadeřnictví v Praze ale řekli, že kvůli uzavření na jaře i na podzim nemají už žádné rezervy, podpora od státu jim zatím na účty nepřišla a dostali se tak na pokraj ukončení činnosti.

Návštěvnost znovuotevřených restaurací byla třeba v centru Prahy kolem poledne různá. V hospodě blízko Národní třídy se hosté prakticky nevešli před pípu a roušku neměl na obličeji v podstatě nikdo. Jinde se hygienická opatření dodržovala a restaurace hlásily plno.

Všechna pravidla však nejsou jasně nastavena. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na to narazil například v pražském obchodním centru Palladium, bude je chtít upřesnit od ministerstva zdravotnictví. Stravovací provoz tady otevřel jako restaurace, které mohou fungovat do 50 procent kapacity, stravovací zóny ve velkých obchodních centrech přitom ale v provozu být nesmějí. V centru Brna naopak pojaly některé podniky své zahrádky jako vánoční stánky. 

Havlíček ve čtvrtek oznámil novinářům, že pokud se situaci podaří v následujících zhruba dvou týdnech zvládnout, „jsme z toho téměř venku“.

Michaela Danelová, oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme