Nákaza koronaviru od začátku měsíce roste. Na testy chodí jen zlomek nemocných

Za posledních sedm dní přibylo v Česku téměř 15 900 případů koronaviru, což je asi o 1450 více než předchozí týden. Nejvíce pozitivních testů odhalily laboratoře opět v pondělí – 3757, což bylo nejvíc za jeden den od poloviny dubna. Poté denní počty klesaly až ke čtvrtečním 2630 nákazám.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v nemocnici Bulovka

Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno téměř sedm milionů lidí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet hospitalizovaných mírně klesl. Ve čtvrtek bylo s koronavirem v nemocnicích 862 pacientů, z toho 28 ve vážném stavu. Před týdnem to bylo 899 lidí, z nichž 31 bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání rostou od začátku září. Horší situaci odborníci očekávají v příštích měsících a lékaři lidem doporučují, aby se nechali proti covidu očkovat či přeočkovat.

Dále roste incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. K pátku činilo 148, před týdnem bylo 135. Nejvyšší incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 171 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 101 nakaženými.

Pandemie rozšířila dezinformační scénu. Ta se teď zaměřila na téma ruské invaze, říká analytička

Číst článek

Nakažených je násobně více

Laboratoře také více testují na koronavirus. Ve čtvrtek zpracovaly okolo 11 660 antigenních i PCR testů, což bylo dohromady o 720 víc než minulý čtvrtek. Na testy podle odborníků nicméně chodí jen zlomek reálně nakažených. Buď příznaky nemají, nebo se s mírným průběhem vyléčí doma bez návštěvy lékaře. Covid má tedy násobně víc lidí, než uvádějí statistiky.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno 4,09 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví téměř u 328 tisíc lidí, ve čtvrtek takových případů bylo 1214. Za celou dobu epidemie zemřelo v zemi bezmála 41 tisíc lidí s prokázaným covidem. Statistiky v poslední době uvádějí jednotky úmrtí za každý den.

Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou asi 264 500, tedy daleko méně, než kolik jich na ni má nárok. Zájem o očkování ale v poslední době roste. Ve čtvrtek si pro vakcínu přišlo zhruba 9700 zájemců, asi o 1160 víc před týdnem. Většina z nich dostala posilující dávky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme