Česko je pátou nejzasaženější zemí covidem v poměru k počtu obyvatel, v absolutních číslech je to USA

Prvenství v absolutním počtu nakažených koronavirem drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených činí podle University Johnse Hopkinse 35,3 milionu. V Česku se dosud nakazilo 1 674 183 lidí, což z něj dělá pátou nejzasaženější zemi podle poměrného počtu nakažených.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V počtu zemřelých na milion obyvatel je Česko na čtvrtém místě za Peru, Maďarskem a Bosnou | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za Spojenými státy v celkovém počtu nakažených je podle University Johnse Hopkinse Indie (31,7 milionu) a třetí Brazílie (20 milionů). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (6,3 milionu).

Tempo nárůstu počtu nakažených mírně zpomalilo: posledních deset milionů případů nákazy přibylo za 18 dní, předtím za 23 dní, ale stále je nižší než na jaře, kdy přibylo deset milionů nakažených za 17 dní, předtím dvakrát za 13 dní.

V České republice se dosud nakazilo 1 674 183 lidí, což je přes 156 330 na milion obyvatel. Podle serveru ourworldindata.org je tak Česko pátou nejvíce zasaženou zemí světa podle poměrného počtu nakažených. Z celého světa jsou na tom hůře jen Andorra (přes 191 500), Seychely (více než 186 940), Černá Hora (přes 163 460) a Bahrajn (přes 158 450).

Česká republika, kde už zemřelo 30 372 lidí nakažených covidem, je podle poměrného počtu úmrtí s 2840 mrtvými na milion obyvatel na čtvrtém místě na světě za Peru (5960), Maďarskem (3110) a Bosnou (2950).

Denní přírůstky

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Takzvané incidenční číslo označující, kolik nakažených připadá na 100 000 obyvatel za poslední týden, činí 11, ve středu to bylo deset.

Česko rozhodne o třetí dávce očkování proti covidu do konce srpna. Zdravotnická organizace je chce zastavit

Číst článek

Počet hospitalizovaných s koronavirem se oproti minulému týdnu ale snížil. Ve středu bylo v nemocnicích 43 nakažených koronavirem, což je o sedm méně než před týdnem. Podle dosavadních údajů ministerstva nepřibylo v uplynulých dvou dnech ani zemřelých.

Testů, které laboratoře provedly ve středu, v mezitýdenním srovnání ubylo zhruba o 14 000 na 78 000. Podíl zjištěných pozitivit u nejpočetnější kategorie testů – preventivních a plošných  proti minulému týdnu nepatrně stoupl na 0,11 procenta.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testováni například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních zvýšil z 0,47 procenta na 0,58 procenta. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, vzrostl z 1,09 na 2,43 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme