Za pátek testy potvrdily covid u 6202 lidí. Pozitivních byla více než pětina testovaných

V pátek přibylo v Česku 6202 nakažených koronavirem, téměř o 1500 více než před týdnem. Oproti čtvrtku je nárůst vyšší asi o 300 případů. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Do statistik také přibylo dalších 109 úmrtí, celkem s onemocněním covid-9 zemřelo 9450 lidí. Hospitalizováno je aktuálně 4390 pacientů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrtý den v řadě je pozitivních testů přibližně pětina (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rizikové skóre PES stouplo o pět bodů na 69, zůstalo tak na úrovni čtvrtého stupně rizika, kde se nachází od neděle. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek na tiskové konferenci řekl, že v pondělí navrhne vládě přechod do čtvrtého stupně. Současná opatření se tak zpřísní, pravděpodobně od druhé poloviny nebo konce příštího týdne.

Výpočet skóre PES vychází mimo jiné z hodnoty reprodukčního čísla. To udává průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Na konci listopadu kleslo na 0,8, od té doby ale každý den mírně roste. Minulý víkend se přehouplo přes jedničku a nyní činí 1,22.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v pátek na tiskové konferenci podotkl, že pokud by reprodukční číslo narostlo na hodnoty nad 1,2, čeká nevyhnutelně eskalaci. V takovém případě by podle něj nově nakažených do konce prosince bylo asi 198 000. Zatím jich laboratoře v posledním měsíci roku potvrdily asi 52 000.

Od března laboratoře v ČR odhalily 575 422 nakažených. Vyléčilo se zhruba 503 000 z nich. Aktuálně je v zemi s potvrzenou nákazou přibližně 63.000 lidí, většina má lehký průběh. Hospitalizovaných bylo v pátek 4390 nakažených, o 39 méně než ve čtvrtek. Počet pacientů ve vážném stavu naopak o 13 stoupl na 563.

Laboratoře v pátek provedly 25 883 testů na koronavirus. Čtvrtý den v řadě je tak pozitivních více než pětina z nich, v pátek to bylo 23,96 procenta.

Nejrozsáhlejší šíření nákazy bylo v poslední době zaznamenáno na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 519 případů covidu-19. Následuje sousední Chrudimsko se 465 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden. Rizikový index PES je k dnešku nejvyšší v Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském kraji, kde dosáhl 79 bodů. To už je nejvyšší pátý stupeň pohotovosti v protiepidemickém systému. Nejnižší je index nadále v Praze se 51 body, což odpovídá třetímu stupni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme