Výpočet skóre systému PES se nezmění 1. ledna, ale až později. Nová metodika zatím není hotová

Výpočet skóre protiepidemického systému (PES) se nezmění od 1. ledna příštího roku, ale později v lednu. Novou metodiku Ústav zdravotnických informací a statistiky ještě připravuje, sdělila mluvčí ústavu Lenka Svobodová. Změnu avizoval už po zahájení antigenního testování v polovině prosince ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Česko je v současné době v pátém stupni PES, skóre je 80 bodů ze sta. Okres Rakovník dosáhl maximálních sta bodů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiepidemický systém (PES) má celkem pět stupňů | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na tiskové konferenci 23. prosince řekl, že i po změně bude nadále hodnota rizikového skóre PES mezi nulou a 100, ale skóre by se nemělo měnit skokově jako nyní.

Změní se ale některé parametry, ze kterých se hodnota vypočítává. „Pozitivita testů v něm s vysokou pravděpodobností nebude,“ uvedl tehdy Dušek.

Naopak se bude zohledňovat počet pacientů v nemocnicích. Důvodem je to, že při plošném testování veřejnosti je možné zachytit bezpříznakové nemocné ještě před tím, než mohou někoho nakazit. Větší počet nových případů se pak nemusí projevit v počtu hospitalizovaných.

Antigenní testy

Pozitivita testů stoupla v souvislosti se zavedením dobrovolného antigenního testování. Antigenních testů se provede každý den skoro stejně jako testů PCR, jejich počty se ale do rizikového skóre nezapočítávají, zatímco jimi zjištěné pozitivní případy ano. Pokud má pozitivní antigenní test osoba bez příznaků, musí jí být navíc provedený ještě potvrzovací test PCR.

Vláda podlehla lidem, kteří nechápou, že oslavy silvestra můžou oželet, říká šéf nemocnice ve Slaném

Číst článek

Týden od 15. prosince zveřejňoval Ústav zdravotnických informací a statistiky i skóre PES při započítání antigenních testů. Ve středu 16. prosince byl podle dosavadního výpočtu s PCR testy index 66 bodů, o den později 71 a poté do konce týdne 76. Při započítání antigenních testů byl nejvýše 66 bodů.

Od spuštění systému PES se rizikové skóre kromě pozitivity testů za posledních sedm dní vypočítává z dalších třech parametrů. Započítává se počet pozitivně testovaných na 100 tisíc seniorů a 100 tisíc obyvatel bez rozdílu věku za posledních 14 dní. Roli hraje také reprodukční číslo. Pokud se parametry týkající se seniorů a pozitivita testů zhoršují, za každý se připočítávají ještě další dva body.

Pět stupňů PES

Rizikové skóre je rozděleno do pěti pásem, na která jsou navázaná různě přísná protiepidemická opatření týkající se například shromažďování, provozu škol, obchodů, restaurací, kultury, sportu a dalších oblastí lidského života.

Maximální hodnota: V okrese Rakovník dosáhlo skóre systému PES čísla 100

Číst článek

Při představení systému PES v polovině listopadu ministr Blatný uvedl, že pro přechod do vyššího stupně opatření bude třeba, aby zhoršení trvalo tři dny, pro zlepšení sedm dní.

Tyto počty dnů ale vláda nedodržovala striktně, za což ji kritizovala opozice i někteří odborníci. Například přechod do třetího stupně byl na začátku prosince naplánovaný na dobu, kdy už nových případů začalo znovu přibývat a po třech dnech bylo dosaženo stupně čtvrtého. I v něm pak zůstávaly až do Vánoc otevřené všechny obchody a služby.

Do nejpřísnějšího pátého protiepidemického stupně se pak přešlo až 27. prosince, přestože vyšší než 75 bodů bylo skóre už od 18. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme