Mají bezohlední řidiči zelenou? ‚Rychlou a nebezpečnou jízdu samozřejmě řešíme,' tvrdí policie

Výrazně rychlejší jízda, než dovolují předpisy. I tak to vypadalo v posledních dnech na některých místech Česka potom, co policie ohlásila, že kvůli šířící se nákaze koronavirem omezí mimo jiné i kontroly na silnicích. Podle policejního mluvčího Ondřeje Moravčíka to ale neznamená, že by se na prověrky řidičů rezignovalo. „Nezodpovědní řidiči tu ale budou vždycky, bez ohledu na nouzový stav,“ uvedl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policie při kontrole řidičů (ilustrační foto) | Foto: Jan Schejbal / Empresa Media | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Případy bezohledné jízdy řidičů se objevují každodenně nezávisle na vyhlášeném nouzovém stavu. Takovéto případy standardně evidujeme a patřičně prověřujeme, což se samozřejmě nemění ani v současné situaci,“ popsal pro iROZHLAS.cz mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Spal jsem týden v kuse, motala se mi hlava, kašel žádný, popisuje průběh koronaviru nakažený Čech

Číst článek

Moravčík také ujistil, že dopravní policisté i přes vyhlášený nouzový stav kvůli pandemii koronaviru řidiče na silnicích kontrolují. „I nadále plní své úkoly, které vyplývají ze zákona, a mezi ně spadá i dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. V žádném případě to není tak, že by dopravní policisté přestali plnit své úkoly,“ pokračoval.

V případě potřeby podle Moravčíka ale „dopraváci“ také pomáhají v boji proti nemoci COVID-19 policistům z jiných útvarů. „Věnují se i aktuálním problematikám, za které lze považovat například komplikace v blízkosti vybraných hraničních přechodů,“ uvedl dále policejní mluvčí.

Na Královéhradecku podle něj dopravní policisté pomáhali například s rozvozem vody řidičům kamionů, kteří uvízli před hraničním přechodem u Náchoda. „Obdobných případů je více, to však rozhodně neznamená, že neřeší viditelné závažné protiprávní jednání. Typicky to je rychlá a nebezpečná jízda,” dodal.

Měření rychlosti

Stejně tak nadále běží radary na měření rychlosti, ujišťuje pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Piráti). „Chci upozornit řidiče, že to, že se stoprocentně nevěnujeme dopravním přestupkům, neznamená, že například radary nefungují,“ řekl pro iROZHLAS.cz.

Možné výpadky v prověrkách na silnicích ale radní podle svých slov chápe. „Je stav nouze a potřebujeme, aby se všechny složky integrovaného záchranného systému věnovaly hlavně problémům spojeným s koronavirem. Takže rozumím tomu, že se teď nebudou zaobírat řešením bagatelních dopravních přestupků. To snad všichni pochopí,“ doplnil Scheinherr.

Tři týdny, každý krok. Hygienici dostali přístup k datům o pohybu nakažených

Číst článek

Policejní prezident Jan Švejdar totiž o víkendu ohlásil, že omezí takzvanou bagatelní činnost, při které přijdou policisté do kontaktu s lidmi. Týkat se to mělo právě třeba preventivních dopravních akcí. Důvodem je ochránit policisty i obyvatele před možnou nákazou koronavirem.

Švejdar k tomu vydal vnitřní doporučující stanovisko. „Obsahuje mimo jiné doporučení minimalizovat kontakt příslušníků policie s občany v jinak obvyklé činnosti, jako jsou například silniční kontroly a podobně. Priorita je teď jinde a na silniční kontroly bude času dost,“ napsal k tomu na twitteru.

V karanténě

Z policejního sboru čítajícího asi 40 tisíc příslušníků jich bylo ještě o víkendu 263 v karanténě.

Ač je postup policistů pochopitelný, mohli se však podle dopravního experta Aleše Vémoly zdržet veřejného prohlášení. „Aut jezdí málo, provoz se snížil. A policie má teď jiné starosti. Na druhou stranu bylo asi jasné, že někteří řidiči toho zneužijí,“ přiblížil.

Podle mluvčího Moravčíka to však neznamená, že by dopravní policisté nebyli v kontaktu s lidmi. „Samozřejmě nejde eliminovat veškerý kontakt policistů s občany a nařízení policejního prezidenta v tomto duchu ani koncipováno nebylo. Cílem bylo omezit kontakty mezi osobami v rámci úředního jednání na minimum tak, aby nedocházelo k rozšíření nemoci,“ vysvětlil.

Vybaveni jsou ochrannými pomůckami. „U dopravních policistů to tak neznamená, že by nebyli v kontaktu s účastníky nehod,” dodal Moravčík. Dopravních nehod navíc podle něj – zřejmě kvůli menšímu množství aut na silnicích – v posledních dnech spíše ubylo.

Statistiky dopravních nehod sleduje také iROZHLAS.cz ve speciální aplikaci ZDE.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme