Asanace uzavře na tři dny polikliniku ve Strakonicích. Lékařka má pozitivní test na koronavirus

Lékařka polikliniky ve Strakonicích je nakažená koronavirem. Poliklinika, soukromé zařízení, kde pracuje zhruba 59 zdravotníků se na tři dny zavře a bude se dezinfikovat. Město od 16. března zavře školky i městský úřad, fungovat budou jen některá jeho pracoviště. ČTK to v neděli řekli starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost), jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) a ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Strakonice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus v Německu | Foto: Martin Meissner | Zdroj: ČTK/AP

„Je to lékařka, která ordinovala, teď je v domácím prostředí. Poliklinika se rozhodla uzavřít budovu a zajistit asanaci,“ řekla hejtmanka. Informaci potvrdil i starosta. Ve Strakonicích zasedá od rána mimořádně rada města. „Zítra (v pondělí) zavřeme školky,“ řekl Hrdlička. Na případ nakažené lékařky upozornil server iDNES.cz.

V Česku je 293 nakažených koronavirem. Do 24. března budou platit nová omezení

Číst článek

Poliklinika v Bezděkovské ulici bude zavřená minimálně do 18. března. Ve městě je zatím potvrzen jeden případ nemoci COVID-19. Od pondělí 16. března bude zavřený městský úřad, informovala v neděli mluvčí radnice Markéta Bučoková v tiskové zprávě. V provozu budou pouze vybraná pracoviště na odboru vnitřních věcí, konkrétně matrika, občanské průkazy a cestovní doklady, evidence obyvatel. Odbor dopravy bude vydávat řidičské průkazy. Radnice vyzvala občany, aby odložili vyřízení žádostí na později.

Nemocnice Strakonice, kterou zřizuje Jihočeský kraj, omezí běžné operace i plánované kontroly pro pacienty, kteří měli chodit s takzvanou odkladnou péčí. ČTK to řekl Fiala. „Nebudeme odsouvat onkologické pacienty s nádorem. Poliklinika bude tři dny zavřená,“ řekl ředitel nemocnice.

V Jihočeském kraji je nyní šest případů lidí nakažených nemocí COVID-19. Je to o čtyři víc než 13. března. Jihočeští hygienici odebrali v sobotu 39 vzorků s podezřením na koronavirus, z toho byly čtyři pozitivní, konkrétně u tří žen a jednoho muže. ČTK to v neděli řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Jihočeští zdravotníci v kraji zatím prověřovali zhruba 250 lidí na nákazu. Hygienici v Jihočeském kraji nařídili od února kolem 300 preventivních dvoutýdenních domácích karantén. Podle nich se týkají většinou lidí, kteří se vrátili do Česka po pobytu v Itálii.

V Česku je 231 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, večer může počet nakažených přesáhnout 300, řekl v televizi Prima premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda možná vyhlásí kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru karanténu pro celou Českou republiku.

Zrušení neakutních operací

Fakultní nemocnice Olomouc ruší s okamžitou platností plánované neakutní operace. Důvodem je ochrana zaměstnanců i pacientů a také úspora pracovních sil. ČTK to v neděli řekl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

V nemocnici byl pozitivně testován na koronavirus lékař sloužící na urgentním příjmu, do karantény kvůli tomu musely dosud desítky zaměstnanců a pacientů, nikdo jiný zatím nemá test pozitivní. Urgentní příjem podle Fritschera funguje, pokud by se karanténa rozšířila, posílí jej zdravotníci z ostatních oddělení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme