Nevyužitá nemocnice v Letňanech stála téměř 100 milionu korun. Vybavení půjde do státních nemocnic

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka vyčíslila náklady na nevyužitou polní nemocnici v Letňanech, která pod Bulovku spadala, na téměř 100 milionů korun. Vedle nájmu prostor na letňanském výstavišti platila Bulovka i energie a další služby, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Simona Krautová. Částka podle ní nezahrnuje náklady armády a Správy státních hmotných rezerv.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava provozu zdravotnického zařízení polní nemocnice v Letňanech na Výstavišti pro pacienty s covidem-19.

Polní nemocnice v Letňanech na Výstavišti pro pacienty s covidem-19 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ventilátory a lůžka z uzavírané nemocnice poslouží k posílení kapacity státních nemocnic. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí po schůzi vlády novinářům řekl, že se o tom jedná.

Vojáci loni na podzim postupně do Letňan dopravili přes 300 tun vybavení ze svých zásob. Další vybavení poskytla Správa státních hmotných rezerv (SSHR). O nákupu nemocničních lůžek rozhodla vláda loni v říjnu. Dva čeští výrobci jí měli dodat 2000 postelí za 107 milionů, do letňanské nemocnice měla zamířit zhruba čtvrtina.

Samotný pronájem prostor pro polní nemocnici až do 19. února bude stát podle mluvčí nemocnice 74,1 milionu korun včetně DPH. Denní sazba je přes 592 000 korun. Premiér v neděli uváděl, že pronájem stál do konce ledna 51 milionů. Podle Krautové to ale byla částka bez DPH.

Nemocnice v Letňanech podle Babiše nekončí kvůli personálu. ‚Je finančně neúnosná,‘ řekl

Číst článek

Kromě nájmu je také podle ní třeba započítat energie a náklady na technické vybavení, rozvody kyslíku, nákupy zdravotnické techniky a materiálu, opravy nebo vytápění.

Nemocnice tak mluví o nákladech zhruba 100 milionů korun. „V této částce jsou zahrnuty pouze náklady Fakultní nemocnice Bulovka. Náklady Armády ČR a Správy státních hmotných rezerv budou vyčísleny zvlášť,“ doplnila.

Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila loni koncem října kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Vyrostla v halách letňanského výstaviště, pomoc v ní mohlo podle plánů dostat 500 pacientů. Nakonec nemocnice nebyla aktivována.

Vybavena byla novými lůžky a přístroji. Pracovat v ní měli především vojenští lékaři a zdravotníci, které by armáda v případě aktivace stáhla z jiných nemocnic.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že nemocnice, která oficiálně spadá pod fakultní nemocnici Bulovka, skončí kvůli finanční náročnosti. Stát za pronájem zaplatil asi 51 milionů. Na rozdíl od Blatného uvedl, že důvodem není nedostatek zdravotníků.

Smlouva na pronájem prostoru by měla podle pátečního vyjádření Blatného skončit k 6. únoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme