V nemocnicích musejí opět pomáhat studenti. Povinné testování čeká státní zaměstnance

Vláda v pátek schválila pracovní povinnost studentů v nemocnicích. Týkat se má posledních dvou ročníků středních zdravotnických škol, části mediků i některých studentů nelékařských oborů. Informovala o tom Česká televize. Vláda také jednala o zavedení povinného testování pro státní úředníky nebo povinné práci z domova.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 15:53 5. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda v pátek jednala o testování státních úředníků nebo pracovní povinností studentů (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek, Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Pracovní povinnost, která platí od pondělí 8. března, se týká vedle studentů třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol také čtvrtého a pátého ročníku vysokoškolského studia všeobecného lékařství.

Konvalinka: Zažíváme nejtemnější hodinu před úsvitem. Ne za tři, ale za šest týdnů se dá rozvolnit

Číst článek

Vztahuje se rovněž na všechny ročníky vysokých a vyšších odborných škol, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání.

V nemocnicích mají pracovat také všechny ročníky navazujících zdravotnických magisterských programů a jednooborového studia psychologie s výjimkou posledních ročníků.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozornil, že pracovní povinnost nebude platit pro studenty, kteří již dobrovolně pomáhají nebo pracují pro poskytovatele zdravotních služeb.

Studenti, kteří nastoupí do nemocnic, pak budou moci být podle Blatného prioritně očkováni. „Ve chvíli, kdy studenti nastoupí do zdravotnického zdravotnictví, získávají tuto prioritu. Bude jim umožněno prioritní očkování,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Pracovní povinnost studentům zdravotnických oborů uložila vláda za epidemie koronaviru zatím dvakrát, působili především jako pomocný zdravotnický personál.

Testování v Česku

Blatný také uvedl, že testování kdekoli se nově nemusí podrobit lidé, kteří v 90 dnech covid-19 prodělali, jsou očkovaní nebo mají v posledních pěti dnech za sebou PCR nebo antigenní test.

Studie: Vakcína AstraZeneca není neúčinná. V klíčových parametrech je stejně dobrá jako Pfizer

Číst článek

Ministr zdravotnictví také doplnil, že antigenní testy původně určené pro školáky, budou částečně využity pro testování zaměstnanců státní správy. Na 2,6 milionu testů zůstane pro potřeby školství. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) to bude méně. 

Podle Havlíčka pak vláda rozhodla, že státní zaměstnanci budou povinně testováni. Povinné testování bude od 10. března platit i pro veřejný sektor. Od 17. března už nebudou moci na pracoviště zaměstnanci bez testu, dodal Havlíček.

Tuto středu začalo povinné testování v podnicích nad 250 zaměstnanců. Firmy ho musejí u všech pracovníků dokončit do 12. března. Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci mají testování zahájit v pátek a dokončit 15. března.

O Svrčinové vláda nejednala

Vláda se také rozhodla práci z domova, tedy home office, v Česku nenařídit. „Zabývali jsme se možností to nařídit, ale myslím, že to není potřebné. Určitě všichni zaměstnavatelé chápou, že je to důležité z hlediska mobility,“ řekl premiér Andrej Babiš. Upozornil, že zaměstnanci na home office také nepotřebují samotestování ve firmách.

‚Protiromský rasismus.‘ Hygienička Svrčinová sklidila kritiku za příspěvek na facebooku, účet na síti zrušila

Číst článek

Babišův kabinet ale zároveň vyzval zaměstnavatelské svazy, aby firmy dělaly maximum pro to, aby lidé home office využívali.

Vláda se podle Babiše nezabývala výměnou hlavní hygieničky. Jarmilu Rážovou by v polovině března měla nahradit Pavla Svrčinová, která ve čtvrtek čelila kritice, protože v říjnu na svém facebookovém profilu sdílela rasistický příspěvek. Svrčinová odmítla, že by o tom věděla a sdílela ho. Babiš se jí zastal.

„Považuji ji za odborníka, pracovala i v Bruselu. Předpokládám, že když ji navrhuje pan ministr Blatný, tak je to člověk na svém místě,“ uvedl premiér.

Blatný k tomu dodal: „Velmi mě to zarazilo, mrzí mě to a budu s ní o tom hovořit.“ Zároveň ministr odmítl vysvětlit, proč vlastně Rážová na postu hlavní hygieničky končí, ačkoli ohledně toho dostal několik dotazů. „Nemyslím si, že bych to měl komentovat.“

ako, tzr, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme